0 0
Salcë me kërpudha

Salcë me kërpudha

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
500 gr kërpudha shampinjon
30 gr kërpudha të thata
1 qepë
2 thelpinj hudhre
150 ml verë e bardhë
100 ml ajkë për gatim
2 fije trumëz
pak kripë
piper
vaj ulliri
Kuzhina:

  Kjo salcë që mund të përdoret për shumë qëllime, përgatitet shumë shpejtë…. Veç kësaj, kërpudhat hyjnë në mesin e ushqimeve më të shëndetshme.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 514 times, 15 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Kërpudhat e thata mbulojini me 50 ml ujë dhe lërini të zbuten. Pastaj bashkë me ujin ku kanë ndenjur vendosini në blender dhe bluajini derisa të fitoni një pure.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një tigan të thellë ngroheni vajin, shtojani qepën e grirë imët, hudhrën e shtypur, trumzën.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Kaurdisini të gjitha në zjarr të avashëm për 6-7 minuta derisa të zbutet qepa. Pastaj shtoni shampinjonët e prerë dhe vazhdojeni kaurdisjen edhe për 5-6 minuta të tjerë. Më pas shtoni verën e bardhë dhe ziejini të gjitha bashkë edhe për 7-8 minuta.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas shtoni purenë me kërpudha, kriposini e piperosini dhe vazhdojeni zierjen edhe për 10 minuta të tjerë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Në fund shtoni edhe shtalpën dhe vazhdojeni zierjen edhe për pak minuta derisa të fitoni trashësinë e dëshiruar të salcës.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Salca e përgatitur kështu shkon shumë me makarona, oriz ose me mish.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Tortellini me brokoli
  i ardhshmi
  Kek i shijshëm me dredhëza
  • 514 Pamje
  • 40 min
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  500 gr kërpudha shampinjon
  30 gr kërpudha të thata
  1 qepë
  2 thelpinj hudhre
  150 ml verë e bardhë
  100 ml ajkë për gatim
  2 fije trumëz
  pak kripë
  piper
  vaj ulliri

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Tortellini me brokoli
  i ardhshmi
  Kek i shijshëm me dredhëza