0 0
Salcë pule me kërpudha

Salcë pule me kërpudha

Ingredients

Adjust Servings:
600 gr gjoks pule i copëtuar në pjesë të vogla
200 gr kërpudha shampinjon
100 ml vaj
200 ml ajkë për gatim
1 lugë vegeta Podravka
kripë dhe piper i zi
2 lugë gjelle djath parmezan
magdanoz
½ lugë miell
100 ml ujë
Cuisine:

  Kur bëhet fjalë për një drekë të shpejtë, atëherë gjithmonë na del në ndihmë mishi i pulës. Kjo pasi është nga mishrat që gatuhen më së shpejti.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 481 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Mishin e pulës ndajeni në kubikë e më pas spërkateni me vegetë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Mishin e përgatitur kështu fërgojeni në një tigan të thellë në pak vaj për 10-15 minuta.

  Step 3
  Mark as Complete

  Gjatë kësaj kohe, bëjini gati kërpudhat. Pastrojini e pritini në thela.

  Step 4
  Mark as Complete

  Kur të jetë kaurdisur mjaftueshëm mishi, largojeni nga tigani. Në të njëjtin tigan kaurdisini edhe kërpudhat e përgatitura. Mos harroni t’u hidhni pak kripë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pasi të jenë gati kërpudhat, shtoni mishin e kaurdisur më parë bashkë me ajkën për gatim dhe ujin.

  Step 6
  Mark as Complete

  Shtoni edhe pak piper e gjethe magdanozi.

  Step 7
  Mark as Complete

  Temperaturën uleni në mesatare.

  Step 8
  Mark as Complete

  Në momentin që salca merr valë, trazojeni pak miell me ujë dhe shtojeni tek ena.

  Step 9
  Mark as Complete

  Përziejeni mirë dhe ndaleni zjarrin. Lëreni që salca e përgatitur të gatuhet në vete derisa të ndalet zjarri plotësisht.

  Step 10
  Mark as Complete

  Pastaj shtojani parmezanin, përziejeni mirë dhe shërbejeni.

  Step 11
  Mark as Complete

  Shkon shumë me makarona.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Pulë e marinuar në salcë mjedre
  next
  Kek me fruta të thata
  • 481 Views
  • 40 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  600 gr gjoks pule i copëtuar në pjesë të vogla
  200 gr kërpudha shampinjon
  100 ml vaj
  200 ml ajkë për gatim
  1 lugë vegeta Podravka
  kripë dhe piper i zi
  2 lugë gjelle djath parmezan
  magdanoz
  ½ lugë miell
  100 ml ujë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pulë e marinuar në salcë mjedre
  next
  Kek me fruta të thata