0 0
Sallatë e ngrohtë me pulë

Sallatë e ngrohtë me pulë

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
1 rukola
1 tranguj
2 speca të gjelbër
400 gr Gjoks pule
Marinada për mishin:
½ tufë gjethe magdanozi
½ tufë selino
½ tufë gjethe mente
2 thelpinj hudhre
3-4 lugë gjelle vaj ulliri
ujë
kripë dhe piper i zi
Salca:
3 lugë gjelle vaj ulliri
2 lugë gjelle lëng limoni
1 lugë reçeli mustardë
kripë dhe piper i zi
Kuzhina:

  Një sallatë pak më ndryshe, që do të kënaq shijen e të gjithëve.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 439 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë të thellë vendosim gjethet e magdanozit dhe selinos bashkë me mentën dhe thelpinjtë e hudhrës. U shtojmë kripë e piper sipas shijes.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Në këtë masë shtojmë pastaj vajin e ullirit dhe pak ujë dhe të gjitha bashkë i miksojmë me blender dore.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Nëse u duket shumë e trashë masa, shtoni edhe pak ujë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas me këtë masë e marinojmë mirë mishin.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Mishin e marinuar kështu e fërgojmë në vaj të ngrohtë e më pas e vendosim në pjatë të ngrohtë.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj rukolën e ndajmë në gjethe, trangullin e qërojmë dhe ndajmë në rrathë. Njësoj veprojmë edhe me specat.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Në salatier rendisni një rend perime një rend mish. Përfundoni me mish.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Për salcën, bëjini bashkë të gjithë përbërësit dhe atë masë hidhjani sipër sallatës së përgatitur.

  i mëparshmi
  Kumbulla të pjekura
  i ardhshmi
  Spanakopita
  • 439 Pamje
  • 1 ore
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  1 rukola
  1 tranguj
  2 speca të gjelbër
  400 gr Gjoks pule
  Marinada për mishin:
  ½ tufë gjethe magdanozi
  ½ tufë selino
  ½ tufë gjethe mente
  2 thelpinj hudhre
  3-4 lugë gjelle vaj ulliri
  ujë
  kripë dhe piper i zi
  Salca:
  3 lugë gjelle vaj ulliri
  2 lugë gjelle lëng limoni
  1 lugë reçeli mustardë
  kripë dhe piper i zi

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Kumbulla të pjekura
  i ardhshmi
  Spanakopita