0 0
Sallatë kremoze me salcë pesto

Sallatë kremoze me salcë pesto

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
250 gr makarona
2 lugë gjelle pesto borziloku
200 ml ajkë të thartë/shtalpë
100 gr djath feta
2 lugë gjelle vaj ulliri
2 lugë gjelle domate të thara
1 filxhan gjethe borziloku
kripë dhe piper i zi
Kuzhina:

  Këtë pjatë mund ta shërbeni si sallatë të ftohtë ose si pjatë kryesore.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 152 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Fillimisht, nëse djathi feta është shumë i njelmët, atëherë mos hidhni shumë kripë tek uji ku do të zieni makaronat.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë bëni bashkë peston, shtalpën dhe vajin e ullirit. Në këtë përzierje shtoni makaronat e ziera dhe të ftohura.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtoni djathin e thërmuar, borzilokun e grirë dhe domaten e tharë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Në fund trazojini mirë të gjitha dhe shërbejini si një drekë të thjeshtë vere ose si sallatë shoqëruesepër njërin nga vaktet kryesore të ditës.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Brumë universal francez për bukë e pjekurina
  i ardhshmi
  Patate me hithra
  • 152 Pamje
  • 30 min
  • Servon 4
  • Vështirësia: e Lehtë

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  250 gr makarona
  2 lugë gjelle pesto borziloku
  200 ml ajkë të thartë/shtalpë
  100 gr djath feta
  2 lugë gjelle vaj ulliri
  2 lugë gjelle domate të thara
  1 filxhan gjethe borziloku
  kripë dhe piper i zi

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Brumë universal francez për bukë e pjekurina
  i ardhshmi
  Patate me hithra