0 0
Sallatë me presh e patate

Sallatë me presh e patate

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
2 presh (purrinj) të mëdhenj
10 patate mesatare
200 gr kikirikë të pjekur të njelmët
400 gr ajke e thartë
200 gr majonez
kripë dhe piper i zi
Kuzhina:

  Një sallatë e shkëlqyeshme për të shoqëruar pjatat me mish të pjekur.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 782 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Patatet lajini dhe vendosini të zihen në ujë me kripë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Gjatë kohës sa zihen patatet, pastrojeni preshin dhe priteni në gjysmë-rrathë. Më së miri do të ishte që ta pritni për së gjati tre herë e më pas për së gjeri.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Kikirikit e mbështjellur në një pecetë rrahini pak me shkop kuzhine. Mos e teproni.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas zierjes, patatet qërohen dhe priten në kubikë të vegjël. Edhe zierjen e patateve nuk duhet ta teprojmë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj bëjini bashkë preshin me patate, kriposini e piperosini. Pasi të keni mbaruar me mëlmesat, shtoni kikirikët, ajkën e thartë dhe majonezën. Përziejini të gjitha mirë dhe në fund sipër zbukurojini me kikirikë.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Sallata e përgatitur kështu mund të shoqërohet me mish të pjekur ose sipas dëshirës suaj.

  i mëparshmi
  Ëmbëlsirë me reçel e çokollatë
  i ardhshmi
  Roladë me ajvar
  • 782 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 8
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  2 presh (purrinj) të mëdhenj
  10 patate mesatare
  200 gr kikirikë të pjekur të njelmët
  400 gr ajke e thartë
  200 gr majonez
  kripë dhe piper i zi

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Ëmbëlsirë me reçel e çokollatë
  i ardhshmi
  Roladë me ajvar