0 0
Sarma

Sarma

Ingredients

Adjust Servings:
1.5 kg lakër e bardhë
3-4 qepë
5 karrota
2 speca
2 filxhanë kafeje oriz
1 lugë gjelle salcë domatesh
2 filxhanë kafeje vaj ulliri
kripë dhe piper i zi
Cuisine:

  Të shijshme sa s’ka më, lakrat e përgatitura si sarma janë padyshim një ndër gatimet më fantastike shqiptare.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 512 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Për përgatitjen e kësaj recete ju duhet një lakër e madhe e freskët.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastrojeni nga gjethet e dëmtuara dhe largojini kërcellin deri në brendësi.

  Step 3
  Mark as Complete

  Më pas, lakrën vendoseni në një tenxhere me ujë dhe ziejini për 15 minuta.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pasi të ketë zier ndani gjethet dhe nisni përgatitjen e mbushjes.

  Step 5
  Mark as Complete

  Vendosni një tenxhere në zjarr, shtoni vaj ulliri dhe kaurdiseni qepën e grirë hollë derisa volumi i saj të bjerë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Më pas, shtoni karrotat the specat e grira hollë dhe vijoni kaurdisjen. Hidhni orizin, vijoni kaurdisjen e më pas shtoni salcën e domates, kripën dhe piperin.

  Step 7
  Mark as Complete

  Kaurdisini të gjitha bashkë dhe shtoni një gotë ujë dhe lëreni të ziejë derisa uji të avullojë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pastaj nisni mbushjen e dollmave.

  Step 9
  Mark as Complete

  Merret gjethja e lakrës, hapet në tavolinën e kuzhinës, shtypet kërcelli. Vendoset mbushja në fillim të gjethes dhe mbështillen anët dhe rrotullohet në formë roleje.

  Step 10
  Mark as Complete

  Vijoni me radhë të përgatisni të gjitha sarmat.

  Step 11
  Mark as Complete

  Pasi t’i keni përgatitur të gjitha, vendosini me rradhë në një tenxhere në fundin e të cilës keni shtruar një gjethe lakre.

  Step 12
  Mark as Complete

  Sarmat ngjishen mirë në tenxhere njëra pas tjetrës që të mos hapen gjatë zierjes.

  Step 13
  Mark as Complete

  Sipër u vendoset një pjatë, u hidhet 1 apo 2 gota ujë me pak kripë sa të mbulohen por jo plotësisht.

  Step 14
  Mark as Complete

  Lihen që të ziejnë për rreth 30 minuta ose edhe më gjatë.

  Step 15
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  Step 16
  Mark as Complete

  PS. Nëse doni sarma më krokante, pas zierjes mund t’i piqni për një kohë edhe në furrën e nxehtë.

  previous
  Oriz me gjoks pule
  next
  Pogaçëza të buta e aromatike
  • 512 Views
  • 2 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1.5 kg lakër e bardhë
  3-4 qepë
  5 karrota
  2 speca
  2 filxhanë kafeje oriz
  1 lugë gjelle salcë domatesh
  2 filxhanë kafeje vaj ulliri
  kripë dhe piper i zi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Oriz me gjoks pule
  next
  Pogaçëza të buta e aromatike