0 0
Shakshuka e gjelbër

Shakshuka e gjelbër

Ingredients

Adjust Servings:
1 lugë gjelle vaj ulliri
2 presh (purrinj)
1 rrënjë selinoje
1 spec i vogël djegës
2 thelpinj hudhre
2 grushta spinaq
2 grushta lëpjetë
rigon
1 lugë e vogël qimnon
4 vezë
djath feta
kripë dhe piper i zi
Cuisine:

  Perimet sezonale si preshi, spinaqi e lëpjeta kombinojini me vezët e pjekura e kremoze. Do ta adhuroni këtë shakshuka të gjelbër.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 802 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Perimet lajini dhe pritini.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në zjarr mesatar fërgojini në vaj ulliri preshin dhe selinon.

  Step 3
  Mark as Complete

  Kaurdisni për rreth 5 minuta ose derisa të zbuten perimet.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shtoni hudhrën e shtypur, specin djegës dhe fërgojini të gjitha bashkë për edhe 3 minuta të tjerë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Në fund shtoni lëpjetën, spinaqin, rigonin e qimnonin.

  Step 6
  Mark as Complete

  Trazojini bashkë, shtoni kripën e piperin dhe kaurdisni derisa të zihen spinaqi e lëpjeta.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pastaj largojeni nga zjarri, spërkateni me djath feta dhe më pas mbi tigan thyeni me kujdes katër vezë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 180 gradë dhe enën futeni në furrë edhe për pak minuta, derisa të piqen vezët.

  Step 9
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Sarma me lakër turshi
  next
  Krem bananesh- ilaci më i mirë kundër kollës
  • 802 Views
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 lugë gjelle vaj ulliri
  2 presh (purrinj)
  1 rrënjë selinoje
  1 spec i vogël djegës
  2 thelpinj hudhre
  2 grushta spinaq
  2 grushta lëpjetë
  rigon
  1 lugë e vogël qimnon
  4 vezë
  djath feta
  kripë dhe piper i zi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Sarma me lakër turshi
  next
  Krem bananesh- ilaci më i mirë kundër kollës