0 0
Shalqiri dhe vetitë e tij!

Shalqiri dhe vetitë e tij!

Udhëzimet

Shpërndaje

Shalqiri, një frut i shkëlqyer i cili efektivisht hidraton, detoksifikon dhe pastron gjithë trupin në tërësi deri në nivelet qelizore.

Eshtë i pasur me vitaminat A dhe C, plot me likopen, beta-karoten, lutein dhe zeaxanthin, të cilat janë tw shkwlqyeshme për sigurimin e mbrojtjes nga kanceri i mushkërive, i gojës, i pankreasit, kanceri i gjirit, prostasta, endometriumit, dhe kanceri i zorrëve.

Shalqiri  ndihmon gjithashtu në zvogëlimin e inflamacioneve të ndryshme, përmireson edemat, ndihmon në rënie nga pesha, dhe lehtëson dukshëm depresionin.

Shalqiri  rrit sistemin imunitar duke dhe forcuar dukshëm shikimin.

Shalqiri  nuk ka sheqer aq sa shumë njerëz mendojnë në të vërtetë, ai ka sa gjysma e sasisë së sheqerit të një molle.

Shalqiri  është plot me antioksidantë të cilët kanë aftesinë të neutralizojnë molekulat e radikaleve të lira dhe ndihmon në parandalimin e sëmundjeve kronike.

Lëkura e shalqiri t gjithashtu është po aq e dobishme si një prej ushqimeve më me shumë natrium organik në natyrë dhe një prej burimeve më të mira të klorofilit. Kështu mund të pihet duke u bërë lëng si për kënaqësi dhe si një lëng shërues.

Dhe nëse ju jeni me të vërtetë me fat të gjeni një shalqi me fara të zeza, aq më mirë atëherë! Përtypini dhe ato, pasi kanë një efekt mahnitës në sistemin nervor, ndihmojnë në relaksimin total të trupit dhe në uljen e tensionit të lartë të gjakut.

Ato përmbajnë sasi të dobishme të hekurit, zinkut, dhe proteina.

Në ditët e nxehta të verës asgjë nuk është më freskuese dhe e këndshme se një copë shalqi.
Shijojeni dhe trupi juaj do t’ju falenderojë.

 

(Visited 1 411 times, 1 visits today)
i mëparshmi
Koktej me pjeshkë
i ardhshmi
Panna cotta me salcë boronice
  • 1 411 Pamje
  • Vështirësia: Mesatare

Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

Përzgjedh këtë recetë

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

i mëparshmi
Koktej me pjeshkë
i ardhshmi
Panna cotta me salcë boronice