0 0
Shëndetli me arra

Shëndetli me arra

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
3 vezë
afro 200 gr sheqer
100 gr gjalpë të shkrirë
3 lugë gjelle mjaltë
300 gr arra të thërmuara
1 bustinë pluhur pjekurinash
1 bustinë sheqer vanilje
1 majë thike kripë
3 gota miell * gota 200 ml
1 të kuq i vesë * për ta lyer sipër
Për sherbetin:
800 gr sheqer
600 ml ujë
Kuzhina:

  Një ëmbëlsirë e thjeshtë dhe shumë e shijshme.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 778 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Ndezim paraprakisht furrën në temperaturën 180° C.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë, rrahim vezët e sheqerin me mikser për 2 minuta, shtojmë gjalpën, mjaltën, kripën, miellin, vaniljen, pluhurin për pjekurina me site si dhe arrat.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Brumin e punojmë me lugë druri.

  Hedhim brumin në tavën e lyer me pak gjalpë dhe e nivelojmë me duar të lagura ose me kurrizin e një luge të lagur.

  E lyejmë sipër me të verdhën e vezës, të rrahur më parë me pirun.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  E pjekim në furrë për 40-45 minuta.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Kur të ketë marrë ngjyrë në sipërfaqe, e mbulojmë me letër alumini, pasi koha e pjekjes është e gjatë dhe mund të digjet.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Sherbeti:

  Në një tenxhere ziejmë sheqerin me ujin duke i përzier vazhdimisht derisa të marrin valë. E heqim nga zjarri dhe e lëmë të ftohet. E hedhim sherbetin të ftohtë mbi ëmbëlsirën e ngrohtë, pasi këtë të fundit ta kemi prerë në copa katrore ose sipas dëshirës.

  Ju bëftë mirë!

  i mëparshmi
  Bukëza krokante sanduiçi
  i ardhshmi
  Çfarë ndodh nëse konsumoni çdo ditë peshk?
  • 778 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 10
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  3 vezë
  afro 200 gr sheqer
  100 gr gjalpë të shkrirë
  3 lugë gjelle mjaltë
  300 gr arra të thërmuara
  1 bustinë pluhur pjekurinash
  1 bustinë sheqer vanilje
  1 majë thike kripë
  3 gota miell * gota 200 ml
  1 të kuq i vesë * për ta lyer sipër
  Për sherbetin:
  800 gr sheqer
  600 ml ujë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Bukëza krokante sanduiçi
  i ardhshmi
  Çfarë ndodh nëse konsumoni çdo ditë peshk?