0 0
Shpageti me limon

Shpageti me limon

Ingredients

Adjust Servings:
1 limon
350 gr shpageti
1 filxhan ajkë për gatim
6 lugë gjelle gjalpë
5 lugë gjelle djath parmezan
magdanoz
kripë dhe piper i zi
Cuisine:

  Sezona e limonëve na lumturon posaçërisht për faktin se mund të gatuajmë këtë recetë sa herë që duam.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 162 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Limonin lajeni mirë e më pas lëvoren grijani në rende.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shpagetit ziejini në ujë me kripë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në një enë tjetër hidhni lëvoren e limonit dhe ajkën për gatim. Ziejini derisa masa të ngrohet mirë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shtoni gjalpën gradualisht. Kur të shkrihet gjalpa, tenxheren largojeni nga zjarri.

  Step 5
  Mark as Complete

  Kur shpagetit të jenë zier al dente, tek tenxherja me lëvoren e limonit dhe ajkën, shtoni dy-tre lugë gjelle ujë nga ai ku janë zier shpagetit.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pastaj shtoni edhe shpagetit e ziera.

  Step 7
  Mark as Complete

  Kthejeni tenxheren në zjarr dhe derisa të gjitha të marrin edhe një valë, shtoni parmezanin e bluar.

  Step 8
  Mark as Complete

  Para servimit shtoni magdanoz të freskët, lëngun e një limoni, kripë e piper.

  Step 9
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë. /Gastro

  previous
  Kek me qumësht të ngrohtë
  next
  Trifle me mollë
  • 162 Views
  • 30 min
  • Serves 2
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 limon
  350 gr shpageti
  1 filxhan ajkë për gatim
  6 lugë gjelle gjalpë
  5 lugë gjelle djath parmezan
  magdanoz
  kripë dhe piper i zi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Kek me qumësht të ngrohtë
  next
  Trifle me mollë