0 0
Si përgatitet boza dhe cilat janë vlerat ushqyese të saj

Si përgatitet boza dhe cilat janë vlerat ushqyese të saj

Directions

Share
Boza është pije e ëmbël që prodhohet nga mielli i misrit dhe njihet ndër vendet e Ballkanit si një pije me vlera ushqyese. Boza shqiptare është më e verdhë dhe më e ëmbël se llojet e tjera të bozave që prodhohen në Ballkan e në vende të tjera.
Përbërësit:
• 500 g miell misri,
• 5 litra ujë të vakët,
• 20 g tharmë (maja) buke
• 500 g sheqer
Përgatitja:
Në një enë (tenxhere) matet mielli, i shtohet uji i vakët dhe lihet të qëndrojë disa orë (më së miri është të përgatitet në mbrëmje).
Pas qëndrimit, tenxherja vihet në zjarr të mesëm dhe zihet rreth dy orë. Përzihet here pas here, më së miri me garuzhdë.
Mielli i zier pastaj hiqet nga zjarri dhe lihet të ftohet.
Ndërkohë përgatitet tharmi, përzihet me dy decilitra ujë të vakët dhe qitet në miellin e zier.
Përzihet mirë dhe lihet ashtu.
Në mëngjes, ditën e dytë, lëngu kullohet nëpër një pëlhurë të bardhë.
Bozës i shtohet sheqer sipas shijes, ftohet mirë dhe shërbehet me pak akull.
Boza e përgatitur kështu është më mirë të shpenzohet për dy-tri ditë, sepse pas kësaj kohe, mund të marrë shije shumë të thartë.
Dobitë nga boza
Boza ka disa dobi për shëndetin, siç janë: normalizimi i tensionit të gjakut, rritja e prodhimit të qumështit tek gratë që sapo kanë lindur dhe kanë fëmijë në gji dhe ndihmon në tretjen e ushqimit. Boza është një ushqim i vlefshëm për njerëzit që merren me aktivitete fizike, pasi përmban vitamina A, C, E dhe katër lloje B.
(Visited 315 times, 1 visits today)
previous
Ja zgjidhja më e mirë për gjumë të qetë
next
Gjërat që nuk duhet t’i bëni menjëherë pasi keni ngrënë
  • 315 Views
  • Vështirësia: Medium

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

previous
Ja zgjidhja më e mirë për gjumë të qetë
next
Gjërat që nuk duhet t’i bëni menjëherë pasi keni ngrënë