0 0
Sorbetto al limone

Sorbetto al limone

Ingredients

200 gr sheqer
300 ml ujë
3 limona
gjethe mente
250 ml ajkë qumështi
50 ml limoncello sipas dëshirës
Cuisine:

  Sorbetto është një desert freskues italian, që ndihmon tretjen. Ai ngjan shumë me akulloren, por si shije vjen shumë më i lehtë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 683 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Sheqeri, uji dhe lëvorja e një limoni zihen dhe lihen të ftohen.

  Step 2
  Mark as Complete

  Ajka e qumështit rrihet me mikser, shtohet lëngu i limonave, uji i zier me sheqer dhe menta e grirë imët.

  Step 3
  Mark as Complete

  Masa zbrazet në një enë metalike dhe futet në ngrirje të thellë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pas dy orëve e përziejmë pak me ndihmën e një piruni dhe e rikthejmë sërish në ngrirje për edhe dy orë të tjera.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Vetitë shëruese të qumështit të dhisë
  next
  Si të pjekim bibë n’furrë?
  • 683 Views
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  200 gr sheqer
  300 ml ujë
  3 limona
  gjethe mente
  250 ml ajkë qumështi
  50 ml limoncello sipas dëshirës

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Vetitë shëruese të qumështit të dhisë
  next
  Si të pjekim bibë n’furrë?