0 0
Souffle me grizë e puding

Souffle me grizë e puding

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
1 l qumësht
80 gr gjalpë
200 gr grizë/ermik/semolina
pak kripë
lëvorja e një limoni
3 vezë
3 lugë gjelle sheqer
sheqer pluhur
puding vanilje
Kuzhina:

  Keku me grizë shërbehet i nxehtë me puding ose edhe me fruta.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 253 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Qumështin bashkë me pak kripë dhe gjalpën i hedhim në tenxhere.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Pasi të jetë ngrohur qumështi e shkrirë gjalpa, shtojmë grizën. Përziejmë derisa të trashet.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas kësaj e lëmë mënjanë që të ftohet për 10 minuta.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas e shtrojmë në tepsi dhe e rrafshojmë mirë. E mbulojmë me folie plastike dhe e lëmë të ftohet tërësisht.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Kur të jetë ftohur ia shtojmë lëvoren e grirë në rende të një limoni dhe të kuqtë e vezëve.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë tjetër rrahim të bardhët e vezëve bashkë me 3 lugë sheqer. Masën e fituar e hedhim tek griza dhe i përziejmë lehtas të gjitha.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas masën homogjene e hedhim tek tepsia e lyer me pak gjalpë dhe e vendosim në furrën e parangrohur për t’u pjekur për 50 minuta.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas pjekjes e ndajmë në katrorka dhe e spërkasim me sheqer pluhur.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Ndërkohë ziejmë një puding vanilje dhe ia hedhim sipër ëmbëlsirës.

  Hapi 10
  E kam përfunduar këtë hap

  Sipas dëshirës, mund ta shërbejmë edhe me fruta.

  Hapi 11
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Ullinj të marinuar mesdhetar
  i ardhshmi
  Mini pizza të shpejta
  • 253 Pamje
  • 2 hr
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  1 l qumësht
  80 gr gjalpë
  200 gr grizë/ermik/semolina
  pak kripë
  lëvorja e një limoni
  3 vezë
  3 lugë gjelle sheqer
  sheqer pluhur
  puding vanilje

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Ullinj të marinuar mesdhetar
  i ardhshmi
  Mini pizza të shpejta