0 0
Speca me gjizë

Speca me gjizë

Ingredients

3 kg speca
1,5 kg gjizë
50 ml kos
200 ml mazë katundi
1-2 l qumësht
Cuisine:

  Ende nuk është vonë për të përgatitur zahirenë e preferuar të dimrit.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 376 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Fillimisht pastroni specat dhe brenda hidhjuni kripë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Lërini të qëndrojnë gjithë natën të kriposura.

  Step 3
  Mark as Complete

  Të nesërmen bashkoni në një enë gjizën, kosin, ajkën. Përziejini mirë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Specave kullojuni lëngun që kanë lëshuar gjatë natës dhe mbushini me përzierjen e gjizës.

  Step 5
  Mark as Complete

  Specat e mbushur vendosini në kavanozë xhami dhe mbulojini me qumësht.

  Step 6
  Mark as Complete

  Mbyllini mirë dhe lërini të qëndrojnë në vend të ftohtë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Një ditë lërini të hapur, ndërsa të nesërmen mbyllini.

  Step 8
  Mark as Complete

  Zakonisht janë të gatshëm për konsumim brenda 3-4 javësh.

  Step 9
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Biskota me copëza çokollate
  next
  Qofte me lëng
  • 376 Views
  • 24 hr
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  3 kg speca
  1,5 kg gjizë
  50 ml kos
  200 ml mazë katundi
  1-2 l qumësht

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Biskota me copëza çokollate
  next
  Qofte me lëng