0 0
Speca të mbushur me patate

Speca të mbushur me patate

Ingredients

Adjust Servings:
10 speca bufka
4 patate
1 filxhan oriz
3 qepë
2 karrota
1 lugë gjelle miell
2 lugë lëng domateje
1 lugëz piper i kuq
kripë dhe piper i zi
sipas dëshirës mëlmesa
Cuisine:

  Specat renditen në mesin e perimeve të preferuara, ndërsa mundësia e përgatitjes së tyre në mënyra të ndryshme, vetëm sa ia shton vlerën këtij produkti!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 185 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Qepën grijeni imët, karrotat grijini në kubikë të vegjël, ndërsa njësoj veproni edhe me patatet e qëruara.

  Step 2
  Mark as Complete

  Qepën skuqeni në pak vaj. Pastaj shtojani karrotën e pataten, përziejeni.

  Step 3
  Mark as Complete

  Menjëherë shtoni edhe orizin, kripën e mëlmesat e tjera. Këtë masë mbulojeni me një gotë ujë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Përziejeni pa ndërprerë për disa minuta, derisa të zbuten perimet.

  Step 5
  Mark as Complete

  Masën largojeni nga zjarri, kur të ketë avulluar i gjithë lëngu. Pastaj mbushini me të specat e pastruar.

  Step 6
  Mark as Complete

  Specat e mbushur renditini në tavën përkatëse të lyer me yndyrë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pas kësaj, bashkoni miellin me lëngun e domates dhe piperin e kuq dhe këto hidhjani sipër specave të mbushur.

  Step 8
  Mark as Complete

  Vendosini në furrën e parangrohur në 200 gradë, që të piqen për afro 30 minuta ose më shumë, varësisht nga furra.

  Step 9
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Parimet e çiftëzimit të ushqimit dhe verës
  next
  Lëng për frymëmarrje më të lehtë
  • 185 Views
  • 1 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  10 speca bufka
  4 patate
  1 filxhan oriz
  3 qepë
  2 karrota
  1 lugë gjelle miell
  2 lugë lëng domateje
  1 lugëz piper i kuq
  kripë dhe piper i zi
  sipas dëshirës mëlmesa

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Parimet e çiftëzimit të ushqimit dhe verës
  next
  Lëng për frymëmarrje më të lehtë