0 0
Speca turshi të mbushur me lakër

Speca turshi të mbushur me lakër

Ingredients

3 kg speca
1 lakër e madhe
disa karrota
piper i zi kokërr
2 l ujë i vluar
2 dl uthull
2 lugë kripë
vaj
Cuisine:

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 18,147 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Specat pastroni dhe ndani përgjysmë. Largojuni farat. Mbuloni me ujë të nxehtë dhe lini mënjanë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Lakrën grijeni me rende, kriposeni, përziejeni mirë dhe lëreni të pushojë. Pastaj kullojani lëngun dhe mbushini specat me të. Specat e mbushur rendisni nëpër kavanozë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj sipër specave vendosni edhe disa karrota të prerë në rrathë. Shtoni edhe piper kokërr.

  Step 4
  Mark as Complete

  2 litra ujë të vluar bëni bashkë me 2 dl uthull dhe 2 lugë gjelle kripë. Më këtë përzierje mbuloni specat. Pastaj shtoni edhe pak vaj.

  Step 5
  Mark as Complete

  Kavanozët me specat mbështillen dyfish me folje plastike dhe ruhen në një vend të errët e të ftohtë deri në përdorim.

  previous
  Pogaçe e shpejtë e butë
  next
  Krepa me jogurt e banane
  • 18,147 Views
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  3 kg speca
  1 lakër e madhe
  disa karrota
  piper i zi kokërr
  2 l ujë i vluar
  2 dl uthull
  2 lugë kripë
  vaj

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pogaçe e shpejtë e butë
  next
  Krepa me jogurt e banane