0 0
Spinaq në furrë

Spinaq në furrë

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
500 gr spinaq
1-3 qepë e njomë
200 ml qumësht
1 lugë gjelle ajkë të thartë/shtalpë
200 gr djath
3-4 thelpinj hudhre
3 vezë
vaj
kripë dhe piper i zi
mëlmesa
kaçkavall
Kuzhina:

  Një recetë super e lehtë për ata që nuk kanë mundësi të kalojnë shumë kohë në kuzhinë.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 668 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Qepët e grira skuqini në vaj, pastaj shtoni hudhrën dhe spinaqin e grirë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Skuqini bashkë të gjitha derisa të shterrojë lëngu i tepërt.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj enën largojeni nga zjarri, shtoni kripë e piper dhe mëlmesa sipas dëshirës.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Djathin shkërmoqeni me pirun, shtoni shtalpën e qumështin dhe përzijini mirë të gjitha duke u shtuar edhe vezët.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Kur të jetë ftohur pak spinaqi, shtojani masën me djathë dhe përziejini mirë të gjitha.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Këtë masë zbrazeni në tavën e lyer me yndyrë.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Sipër spinaqit hidhni pak djathë kaçkavall të grirë në rende.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Tavën vendoseni në furrën e parangrohur në 200 gradë për 35 minuta. Pak para se ta nxirrni nga furra, në mes të tavës thyeni një vezë.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Një drekë e shkëlqyeshme dhe e shëndetshme.

  Hapi 10
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Oriz me kurkuma
  i ardhshmi
  Tortellini me brokoli
  • 668 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 4
  • Vështirësia: e Lehtë
  • 200

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  500 gr spinaq
  1-3 qepë e njomë
  200 ml qumësht
  1 lugë gjelle ajkë të thartë/shtalpë
  200 gr djath
  3-4 thelpinj hudhre
  3 vezë
  vaj
  kripë dhe piper i zi
  mëlmesa
  kaçkavall

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Oriz me kurkuma
  i ardhshmi
  Tortellini me brokoli