0 0
Sultan kebabi

Sultan kebabi

Ingredients

Adjust Servings:
250 gr mish viçi nga kofsha *i prerë në copa të vogla
4 petë tortilja
100 gr bizele
1 patate *e prerë në kube
1 karrotë *e prerë në kube
1 qepë *e prerë në kube
3 thelpinj hudhre * të shtypur
1 lugë të vogël pure domatesh
1/2 gote ujë
1 lugë gjalpë
kripë dhe piper i zi
Për salcën béchamel:
1 gotë qumësht
1 lugë gjelle miell
1 lugë gjelle gjalpë
kripë dhe piper i zi
100 gr kaçkavall * i grirë në rende
Cuisine:

  Ky ushqim shërbehet kur dëshironi ta fascinoni dikë me shkathtësitë tuaja prej kuzhinieri!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 345 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Zieni mishin, ndaras nxehni gjalpin, shtoni qepën dhe fërgojeni pak, pastaj merreni mishin e zier dhe fërgojeni derisa të skuqet.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në të shtoni hudhrën, karrotën, pataten dhe bizelen dhe vazhdoni fërgimin.

  Step 3
  Mark as Complete

  Para se të përfundojë fërgimi shtoni purenë e domates të tundur në pak ujë, shtoni kripë, piper dhe marinoni derisa perimet të zbuten.

  Step 4
  Mark as Complete

  Ndërkohë bëni beshamelin: nxehni gjalpin dhe në të fërgoni miellin, mirëpo kujdes të mos marrë ngjyrë të verdhë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pastaj shtojani qumështin dhe zieni derisa të dendësohet, duke e përzier vazhdimisht. Në fund beshamelit shtoni kripë sipas dëshirës.

  Step 6
  Mark as Complete

  Merrni një petë tortile dhe hidhjani mbushjen e mishit dhe perimeve dhe mbyllini skajet apo bëjini role.

  Step 7
  Mark as Complete

  Me kujdes vendosini në tepsi të lyer.

  Step 8
  Mark as Complete

  Secilën lyejeni me beshamel dhe shtoni kaçkavallin e grirë në rende.

  Step 9
  Mark as Complete

  ‘Sultan kebabi’ piqet 20 – 25 minuta në furrën e nxehur në 200 gradë celsius.

  Step 10
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Kadaif me arra
  next
  Ja çfarë thonë ekspertët për zhytjen pas ushqimit
  • 345 Views
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  250 gr mish viçi nga kofsha *i prerë në copa të vogla
  4 petë tortilja
  100 gr bizele
  1 patate *e prerë në kube
  1 karrotë *e prerë në kube
  1 qepë *e prerë në kube
  3 thelpinj hudhre * të shtypur
  1 lugë të vogël pure domatesh
  1/2 gote ujë
  1 lugë gjalpë
  kripë dhe piper i zi
  Për salcën béchamel:
  1 gotë qumësht
  1 lugë gjelle miell
  1 lugë gjelle gjalpë
  kripë dhe piper i zi
  100 gr kaçkavall * i grirë në rende

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Kadaif me arra
  next
  Ja çfarë thonë ekspertët për zhytjen pas ushqimit