0 0
Supë kremoze me kungull

Supë kremoze me kungull

Ingredients

Adjust Servings:
2 kg kungull
500 gr karrota
1 kg patate
2 qepë
2 lugë gjelle gjalpë
2 l lëng supe perimesh
½ gotë qumësht
kripë dhe piper i zi
Cuisine:

  Një recetë e shijshme për supë kremoze me kungull, e cila ka shumë pak kalori.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 12,025 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Kungullin priteni në thela, pastrojani pjesën e brendshme me lugë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Karrotat, qepët e patatet qërojini dhe pritini në copa të vogla.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në një enë të thellë shkrijeni gjalpën dhe në të fërgojini qepët derisa të zbuten. Pastaj shtoni lëngun e supës dhe masën lëreni të vlojë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pastaj shtoni kungullin, karrotat dhe patatet. Shtoni kripë e piper. Supën ziejeni në temperaturë të lartë për afro 20-30 minuta, më pas uleni temperaturën.

  Step 5
  Mark as Complete

  Kur të jenë zier perimet, bluajini ato me blender dore, duke krijuar një supë të shijshme kremoze.

  Step 6
  Mark as Complete

  Në fund shtoni edhe qumështin.

  Step 7
  Mark as Complete

  Supa e përgatitur kështu shërbehet e ngrohtë e dekoruar me fara kungulli.

  previous
  Tortë me djath krem
  next
  Lahmacun me mish të bluar
  • 12,025 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  2 kg kungull
  500 gr karrota
  1 kg patate
  2 qepë
  2 lugë gjelle gjalpë
  2 l lëng supe perimesh
  ½ gotë qumësht
  kripë dhe piper i zi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Tortë me djath krem
  next
  Lahmacun me mish të bluar