0 0
Supë verore me domate

Supë verore me domate

Ingredients

Adjust Servings:
1 kg domate *të pjekura mirë, të qëruara dhe të prera në katër
1 qepë
1 karrotë
2 thelpinj hudhre
1/2 lugë çaji trumëz e tharë
1/2 lugë çaji borzilok i grirë
1 gjethe dafine
3 lugë gjelle krem pana ose kos
kripë dhe piper i zi
Cuisine:

  Nëse mendojmë një ushqim të thjeshtë në përgatitje dhe të lehtë në shije, me siguri supa është gjëja e parë që vjen ndërmend. Ndërsa, supa me domate është gjithnjë një zgjidhje fantastike, si në shije, ashtu edhe në vlera ushqyese.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 877 times, 2 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Nxehni vajin e ullirit në një tigan të thellë. Shtoni qepën dhe karrotën e grirë dhe fërgojini për 3-4 minuta, derisa të zbuten, duke përzier vazhdimisht.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtoni domatet, hudhrën dhe erëzat. Përziejini mirë. Ulni nxehtësinë dhe lërini të ziejnë me kapak sipër, për 30 minuta, duke përzier vazhdimisht.

  Step 3
  Mark as Complete

  Kalojini domatet në blender, derisa të bëhen krem.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në të njëjtin tigan, shtoni panën ose kosin te kremi i domateve, kripë dhe piper sipas dëshirës dhe përziejini mirë

  Step 5
  Mark as Complete

  Ngroheni sërish supën edhe për pak minuta, derisa pana ose kosi të inkorpohen mirë. Shërbejeni supën të ftohtë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Makarona me domate në furrë
  next
  Patëllxhanë të mbushur
  • 877 Views
  • 1 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 kg domate *të pjekura mirë, të qëruara dhe të prera në katër
  1 qepë
  1 karrotë
  2 thelpinj hudhre
  1/2 lugë çaji trumëz e tharë
  1/2 lugë çaji borzilok i grirë
  1 gjethe dafine
  3 lugë gjelle krem pana ose kos
  kripë dhe piper i zi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Makarona me domate në furrë
  next
  Patëllxhanë të mbushur