0 0
Sutliash portugez

Sutliash portugez

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
1 filxhan oriz kokërrgjatë
2 filxhana ujë
2 filxhana qumësht të nxehtë
1 filxhan sheqer
2 të kuq të vesë
lëvorja e një limoni *e grirë në rende
1 lugë gjelle gjalpë
¼ lugë ekstrakt vanilje
kripë
kanellë
Kuzhina:

  Provojeni një mënyrë pak më ndryshe të përgatitjes së sutliashit.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 357 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Orizin ziejeni në ujë të kripur derisa të zbutet.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas shtojani qumështin e nxehtë, sheqerin, gjalpën, të kuqtë e vezëve, lëvoren e limonit dhe trazojini mirë të gjitha.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Lëreni të ziej në temperaturë mesatare edhe për 15-20 minuta i mbuluar me kapak. Masa duhet të ngjajë me qullin e tërshërës.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Sutliashin e zier zbrazeni nëpër enët adekuate dhe lëreni të ftohet.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas ftohjes spërkateni me kanellë sipas dëshirës.

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Akullore me kafe
  i ardhshmi
  10 fakte interesante për kuzhinën italiane
  • 1 357 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 4
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  1 filxhan oriz kokërrgjatë
  2 filxhana ujë
  2 filxhana qumësht të nxehtë
  1 filxhan sheqer
  2 të kuq të vesë
  lëvorja e një limoni *e grirë në rende
  1 lugë gjelle gjalpë
  ¼ lugë ekstrakt vanilje
  kripë
  kanellë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Akullore me kafe
  i ardhshmi
  10 fakte interesante për kuzhinën italiane