0 0
Tart me cokollatë

Tart me cokollatë

Ingredients

2 gota miell
2 lugë gjelle sheqer
1/4 lugë kripë
¾ gotë gjalpë
një e verdhë veze
2 lugë gjelle ujë
1 gotë ajkë e ëmbël
½ gotë qumësht
1 ½ gotë cokollatë gatimi e grirë në rende
2 lugë gjelle sheqer
¼ lugë kripë
2 vezë
Cuisine:

  Një ëmbëlsirë e shpejtë, që do t’iu kënaq me shijen e vecantë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,384 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një enë bëni bashkë miellin, sheqerin e kripën. Shtoni gjalpën dhe përziejini mirë të gjitha derisa të fitoni një brumë pa dromca mielli. Pastaj shtoni të verdhën e vezës dhe ujin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Miksojini mirë të gjitha derisa të fitoni një masë kompakte.

  Step 3
  Mark as Complete

  Brumin e fituar lëreni të pushojë në frigorifer për 30 minuta.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pastaj tëhollojeni në petë rrumbullake dhe vendoseni në tepsinë përkatëse.

  Step 5
  Mark as Complete

  Piqeni të mbuluar me folie alumini për afro 30 minuta në furrën e parangrohur në 180 gradë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pastaj, në një enë ngroheni ajkën derisa të marrë valë. Largojeni nga zjarri, shtojani cokollatën e ndarë në pjesë më të vogla dhe përzijini bashkë derisa të shkrihet cokollata.

  Step 7
  Mark as Complete

  Shtoni sheqerin e kripën. Vezët rrahini me tel kuzhine e pastaj shtojini tek masa me cokollatë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Masën e fituar shtrojeni sipër tartit të ftohur dhe piqini të gjitha bashkë në furrën e parangrohur në 190 gradë për 15 deri në 20 minuta.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Molla të karamelizuara
  next
  Toptha me djath
  • 1,384 Views
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  2 gota miell
  2 lugë gjelle sheqer
  1/4 lugë kripë
  ¾ gotë gjalpë
  një e verdhë veze
  2 lugë gjelle ujë
  1 gotë ajkë e ëmbël
  ½ gotë qumësht
  1 ½ gotë cokollatë gatimi e grirë në rende
  2 lugë gjelle sheqer
  ¼ lugë kripë
  2 vezë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Molla të karamelizuara
  next
  Toptha me djath