0 0
Tavë dheu

Tavë dheu

Kuzhina:

  Ndajmë me ju recetën për këtë gatesë tradicionale tiranase, që ndryshe njihet edhe si fërgesë me mëlçi.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 3 182 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Fillimisht copëtojmë mishin në kubikë të vegjël. Më pas grijmë në rende qepën dhe specin jeshil.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një tenxhere hedhim pak vaj ulliri dhe aty shtojmë qepën, mishin dhe specin. I shtojmë edhe miellin dhe i kaurdisim deri në momentin që të marrë një ngjyrë të kuqërremtë.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas i shtojmë salcën e domates, specin e kuq djegës, që më parë e kemi grirë në rende dhe pasi i kaurdisim përbërësit, shtojmë pak ujë dhe gjizë dhe i lëmë të ziejnë për 2-3 min. Pas zierjes e heqim tenxheren nga zjarri dhe e lëmë mënjanë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Marrim tavën e dheut, e lyejmë me gjalpë dhe e vendosim në shporet, në mënyrë që të nxehet sa më shumë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Në momentin që tava është nxehur, i hedhim përzierjen e përgatitur dhe e fusim në furrë për 5 minuta në temperaturën 200 gradë.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Pasi nxjerrim tavën nga furra, ajo është gati për t’u shërbyer.

  i mëparshmi
  Souffle me çokollatë
  i ardhshmi
  Limonatë me dredhëza
  • 3 182 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 2
  • Vështirësia: e Lehtë
  • 200 grade

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Souffle me çokollatë
  i ardhshmi
  Limonatë me dredhëza