0 0
Tavë me bukë të ndenjur

Tavë me bukë të ndenjur

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
1 lugë gjalpë
1 qepë
6 rriska buke
100 gr proshutë gjedhi
2 lugë kaperi
2 lugë kopër
200 gr krem djath
200 gr ajkë të thartë/shtalpë
8 vezë
kripë dhe piper i zi
Kuzhina:

  Ky është një mëngjes, të cilin do të doni ta keni sa më shpesh.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 725 times, 2 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Gjalpën shkrijeni në tigan. Shtoni qepën e grirë dhe kaurdiseni derisa të zbutet.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Tavën lyjeni me yndyrë dhe në fund të saj renditini rriskat e bukës së ndenjur.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtoni proshutën e grirë, qepën, krem djathin e ndarë në copa të vogla, kaperin e koprën.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë bashkoni vezët me shtalpën, kriposini e piperosini.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Këtë masë hidheni mbi tavën e përgatitur dhe të gjitha bashkë lërini të pushojnë për 45 minuta.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj piqini në furrën e parangrohur në 180 gradë derisa të marrin një ngjyrë të bukur.

  i mëparshmi
  Patate të reja në furrë
  i ardhshmi
  Gnocchi në salcë kremoze
  • 725 Pamje
  • 1.30 hr
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  1 lugë gjalpë
  1 qepë
  6 rriska buke
  100 gr proshutë gjedhi
  2 lugë kaperi
  2 lugë kopër
  200 gr krem djath
  200 gr ajkë të thartë/shtalpë
  8 vezë
  kripë dhe piper i zi

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Patate të reja në furrë
  i ardhshmi
  Gnocchi në salcë kremoze