0 0
Tavë me spinaq

Tavë me spinaq

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
500 gr mish viçi
2 qepë
500 gr spinaq
2 thelpinj hudhra
kripë dhe piper i zi
mëlmesa
Kuzhina:

  Tava me spinaq është një recetë tradicionale shqiptare, e cila bëhet në disa variante. Po ju sjellim recetën se si e bëjmë ne.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 2 179 times, 3 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Qepën e grirë imët e fërgojmë në vaj derisa të zbutet. Pastaj ia shtojmë mishin dhe erëzat. Pasi të jetë kaurdisur pak, shtojmë edhe 100 ml ujë dhe e mbulojmë me kapak.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Mishin e lëmë të kaurdiset ngadalë e në zjarr të ulët për dy orë.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Spinaqin e grirë imët e fërgojmë në pak vaj ulliri dhe e shtojmë tek mishi i zier. I ziejmë bashkë edhe për disa minuta.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj gjellën e zbrazim në enë balte dhe e vëmë në furrën e parangrohur në 200 gradë për 15 minuta.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas 15 minutash e nxjerrim nga furra dhe i thyejmë nga një vezë sipër.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  E kthejmë në furrë edhe 5 minuta të tjera e më pas është e gatshme.

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Supë me kërpudha
  i ardhshmi
  Kadaif me fëstëkë
  • 2 179 Pamje
  • 3 hr
  • Servon 4
  • Vështirësia: Mesatare
  • 200

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  500 gr mish viçi
  2 qepë
  500 gr spinaq
  2 thelpinj hudhra
  kripë dhe piper i zi
  mëlmesa

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Supë me kërpudha
  i ardhshmi
  Kadaif me fëstëkë