0 0
Tavë me spinaq

Tavë me spinaq

Ingredients

Adjust Servings:
1 kg spinaq
1 qepë
4 qepë të reja
1 filxhan kafeje oriz
kripë dhe piper i zi
piper i kuq
4-5 vezë
vaj
Cuisine:

  Tava me spinaq ose burania, është një nga gjellët më të gatuara në shtëpitë tona; mund të gatuhet me ose pa mish, por sido që ta gatuajmë është një gjellë e shëndetshme dhe shumë e shijshme.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 8,810 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Qepën e grirë e skuqim lehtë sa të zbutet me pak vaj ulliri.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastaj i shtojme qepët e njoma dhe i kaurdisim mirë të gjitha.

  Step 3
  Mark as Complete

  Më pas shtojmë tulin e një domateje të grirë imët dhe i lëmë sa të ziejnë pak me lëngun e tyre.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shtojmë edhe spinaqin e grirë dhe ashtu i lëmë të ziejnë në lëngun e tyre.

  Step 5
  Mark as Complete

  Hedhim kripë e piper të zi. Shtojmë edhe piperin e kuq.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pastaj i hedhim nje filxhan kafeje oriz të larë e pastruar dhe i vëmë kapakun të ziejnë në zjarr të ngadaltë, duke i shtuar edhe pak ujë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pastaj tavën e vëmë në furrë derisa të shterrojë lëngun e të zihet orizi.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pak para nxjerrjes nga furra mbi tavë hedhim vezët dhe e kthejmë edhe për pak minuta në furrë.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Bagetë me hudhër
  next
  Ekspres role pa pjekje
  • 8,810 Views
  • 1 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Easy
  • 200 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 kg spinaq
  1 qepë
  4 qepë të reja
  1 filxhan kafeje oriz
  kripë dhe piper i zi
  piper i kuq
  4-5 vezë
  vaj

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Bagetë me hudhër
  next
  Ekspres role pa pjekje