0 0
Të mirat e konsumimit të birrës

Të mirat e konsumimit të birrës

Directions

Share

Një nga pijet më të përdorura dhe më të vjetra në botë, veçanërisht në Evropë dhe Amerikën e Veriut është birra.

Është e pasur me anti-oksidantë, proteina dhe vitaminë B. Birra gjithashtu përmban flavonoide dhe minerale të cilat janë të rëndësishme për disa procese të metabolizmit, transmeton Klan Kosova.

Konsumimi i birrës në sasi të moderuar është i dobishëm për shëndetin dhe më poshtë janë disa nga përfitimet e saj:

– Mbron veshkat. Mendohet se një shishe birrë ul rrezikun e zhvillimit të gurëve të veshkave me 40 %.

– Përmbajtja e lartë e fibrave mund të ulë kolesterolin.

– Birra është e pasur me vitamina B12, B6, B2 dhe B1, dhe ata që konsumojnë birrë kanë nivel 30 % më të lartë të vitaminës B6, sesa ata që konsumojnë verën.

– Ata që konsumojnë birrë kanë rrezik më të ulët për sëmundjen e dementias dhe sëmundjes së Alzheimerit.

– Mund të luftojë stresin. Sipas ekspertëve, dy gota birra në ditë mund të zvogëlojnë mundësinë e stresit dhe ankthit në punë.

– Birra është e pasur me vitamina prandaj mund të rigjallërojë dhe rigjenerojë lëkurën. Një shishe birrë në ditë mund të bëjë pastrimin e lëkurës, ta bëjë atë të shkëlqejë, të jetë më e butë dhe ju do të dukeni shumë të rinj.

– Birra është jashtëzakonisht e mirë për ata që vuajnë nga pagjumësia pasi ajo përmirëson cilësinë e gjumit dhe e nxit atë;

– Ul rrezikun për sulm në zemër. Ata që konsumojnë birrë rregullisht kanë 40-60% më pak gjasa për sulm në zemër se sa ata që nuk e konsumojnë.

 

(Visited 236 times, 1 visits today)
previous
Pulë Caprese
next
A do ta provonit një picë me limon?
  • 236 Views
  • Vështirësia: Medium

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

previous
Pulë Caprese
next
A do ta provonit një picë me limon?