0 0
Të mirat e konsumimit të rukolës

Të mirat e konsumimit të rukolës

Udhëzimet

Shpërndaje

Përfitimet shëndetësore të rukolës përfshijnë rënien nga pesha, ulje të rrezikut për shfaqjen e sëmundjeve tumorale dhe përmirësim të shikimit.

Ajo ka veti antioksiduese dhe ndihmon në forcimin e trurit, përmirësimin e funksioneve metabolike, thithjen e mineraleve dhe rritjen e sistemit imunitar.

Rukola përmban nivele të larta të acidit folik dhe antioksidantëve si vitamina C, vitamina K dhe vitamina A, gjë që e bën integrale në luftën kundër radikaleve të lira.

Ajo është e mbushur me shumë minerale të tjera, si kaliumi, mangani, hekuri dhe kalciumi, të cilat janë elemente të dobishme dhe të domosdoshme në dietën e një personi.

E pasur me antioksidantë, rukola mund t’ju mbrojë nga sëmundjet e zemrës, plakja e parakohshme dhe kanceri. Prania e vitaminës A është e rëndësishme veçanërisht për kujdesin e syve

(Visited 677 times, 1 visits today)
i mëparshmi
Qofte me kungulleshkë e vezë
i ardhshmi
Suxhuk me speca
  • 677 Pamje
  • Vështirësia: Mesatare

Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

Përzgjedh këtë recetë

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

i mëparshmi
Qofte me kungulleshkë e vezë
i ardhshmi
Suxhuk me speca