0 0
Tiramisu

Tiramisu

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
2 vezë
¾ filxhan sheqer
½ filxhan kafe të zezë
250 gr djath mascarpone
18 biskota Savioardi
3-400 ml pana ëmbëlsirash
½ lugë gjelle kakao të hidhur
Kuzhina:

  Tiramisu është ndër ëmbëlsirat, që nuk na dalin nga qejfi asnjëherë.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 517 times, 3 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  2 vezë, ¼ filxhan kafe dhe ½ filxhan sheqer rrahini bashkë me metodën banjomari. Kur të trashet masa, largojeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Sheqerin e mbetur bashkojeni me kafenë e zier. Kur të jetë ftohur masa, shtojani djathin dhe miksojini mirë të gjitha duke fituar një masë të butë kremoze.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Biskotat kalojini në kafenë e përgatitur e më pas renditini në enën përkatëse. Sipër tyre shtroni një shtresë nga kremi i përgatitur e mbi të, rendin tjetër me biskota të kaluara në kafe.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Në fund zbukurojeni me një shtresë të trashë të panas së rrahur me mikser dhe sipër saj spërkatni kakao të hidhur.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Para konsumimit, ëmbëlsira duhet të pushojë të paktën 6 orë në frigorifer.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Supë me kos
  i ardhshmi
  Konsumoni tri hurma në ditë, 5 vlera ushqyese për organizmin tuaj
  • 517 Pamje
  • 6 hr
  • Servon 4
  • Vështirësia: e Lehtë

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  2 vezë
  ¾ filxhan sheqer
  ½ filxhan kafe të zezë
  250 gr djath mascarpone
  18 biskota Savioardi
  3-400 ml pana ëmbëlsirash
  ½ lugë gjelle kakao të hidhur

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Supë me kos
  i ardhshmi
  Konsumoni tri hurma në ditë, 5 vlera ushqyese për organizmin tuaj