0 0
Toptha të mbushur- recetë armene

Toptha të mbushur- recetë armene

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
1 filxhan ujë
1 filxhan vaj
pak kripë
1 lugëz pluhur pjekurinash
3 filxhanë miell
sheqer pluhur
Për mbushjen:
arra
llokum
kanellë
Kuzhina:

  Një ëmbëlsirë e shkëlqyeshme armene, e cila meriton një vend të posaçëm në tavolinën festive.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 586 times, 5 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Ujin dhe vajin vlojini bashkë në tenxhere. Pastaj largojini nga zjarri.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtoni kripën dhe pluhurin për pjekurina, përziejini mirë e shtoni edhe miellin. Sipas mundësive, brumin përziejeni sa më shpejtë derisa të mos ngjis më në fund të tenxheres.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas lëreni të ftohet e kur të ketë ndodhur kjo krijoni nga brumi toptha të vegjël dhe brenda secilit vendosni një copë arre e llokumi, të cilat më parë i keni kaluar në kanellë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Topthat e formuar renditini në tepsinë e mbuluar me letër kuzhine.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqini për rreth 25 minuta në furrën e parangrohur në 180 gradë ose derisa të marrin një ngjyrë të artë.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Sapo të jenë pjekur, kalojini në sheqer pluhur.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëfshin mirë.

  i mëparshmi
  Domate në furrë
  i ardhshmi
  Ushqimet që duhen shmangur nëse keni telashe me kolesterolin
  • 586 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 8
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  1 filxhan ujë
  1 filxhan vaj
  pak kripë
  1 lugëz pluhur pjekurinash
  3 filxhanë miell
  sheqer pluhur
  Për mbushjen:
  arra
  llokum
  kanellë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Domate në furrë
  i ardhshmi
  Ushqimet që duhen shmangur nëse keni telashe me kolesterolin