0 0
Torta Schwartzland

Torta Schwartzland

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
600 gr sheqer
800 ml ujë
4 lugë gjelle kakao
8 lugë gjelle vaj
6 lugë gjelle xhem sipas dëshirës
4 lugë të vogla (caji) sodë bikarbonë
600 gr vishnje
300 gr sheqer
100 ml ujë
300 gr pana pluhur (shllag)
100 gr cokollatë gatimi
Kuzhina:

  Ju sjellim recetën e një torteje freskuese e Me Shije! Me përbërësit e saj, Schwartzland, vërtetë përbën një torte me shije specifike dhe shumë të preferuar në stinën e ngrohtë të verës!

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 235 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Në ujë e shtojmë sheqerin, vajin, miellin e përzier me sodë bikarbonë, kakaon dhe xhemin. Masën e përziejmë mirë dhe e ndajmë në tre pjesë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Secila petë (pandispanjë) piqet ndaras në tavë katrore, të dimensioneve 30x40, në 180 gradë për afro 30 minuta.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas petat lihen të ftohen.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Nisim përgatitjen e fillit/mbushjes. Vishnjet i ziejmë me sheqer dhe me ujë. Vishnjet e ziera më pas i kullojmë, por lëngun e tyre e ruajmë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Në petën e parë hedhim vishnjet e kulluara. Pastaj panan pluhur e përziejmë me ujë dhe në një të tretën e saj hedhim nga lëngu i ftohtë i vishnjave të kulluara.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Me të lyejmë vishnjet sipër petës së tortës dhe sipër saj vendosim petën e dytë.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Petën e lyejmë me pana dhe mbi të hedhim edhe petën e tretë. Më pas të gjithë torten e lyejmë me panën e mbetur.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Torta e përgatitur zbukurohet me cokollatë kuzhine të grirë në rende.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Para servimit, torta vendoset për t’u ftohur në frigorifer.

  i mëparshmi
  Samun Pizza
  i ardhshmi
  Pica kuleç
  • 1 235 Pamje
  • 2 hr
  • Servon 8
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  600 gr sheqer
  800 ml ujë
  4 lugë gjelle kakao
  8 lugë gjelle vaj
  6 lugë gjelle xhem sipas dëshirës
  4 lugë të vogla (caji) sodë bikarbonë
  600 gr vishnje
  300 gr sheqer
  100 ml ujë
  300 gr pana pluhur (shllag)
  100 gr cokollatë gatimi

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Samun Pizza
  i ardhshmi
  Pica kuleç