0 0
Tortë me djath krem

Tortë me djath krem

Ingredients

Adjust Servings:
Baza:
300 gr biskota të bluara
100 gr gjalpë të shkrirë
Për kremin:
500 gr djathë ricotta
4 vezë
4.5 lugë gjelle sheqer
1 lëng limoni
Glazura:
0.5 l ajke e thartë
3-4 lugë gjelle sheqer
1 sheqer vanilje
Cuisine:

  Kjo është një tortë jashtëzakonisht freskuese dhe e lehtë për t’u bërë. Befasojini miqtë tuaj me këtë shije të paharrueshme.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,461 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Biskotat e bluara i bashkojmë me gjalpën e shkrirë dhe masën e shtrijmë në kallëpin me dimension prej 25 cm (paraprakisht kallëpi lyhet me margarinë).

  Step 2
  Mark as Complete

  Më pas, atë e vëmë në frigorifer që të ftohet.

  Step 3
  Mark as Complete

  Ngrohim furrën në 200 gradë. Nisim e bëjmë kremin me të gjithë përbërësit. Vezët i shtojmë një nga një.

  Step 4
  Mark as Complete

  Bazën e tortës që e kemi pasur në frigorifer e pjekim për 8 minuta në furrën e parangrohur në 200 gradë. Pastaj e nxjerrim nga furra, ia shtojmë kremin e përgatitur dhe e pjekim për edhe 30 minuta të tjera. (Torta është pjekur kur kremi sipër tij ka nisur të ngurtësohet)

  Step 5
  Mark as Complete

  Gjatë kohës sa piqet torta, përgatisim glazurën. Miksojmë ajkën e thartë me sheqerin dhe sheqer vaniljen dhe këtë masë ia hedhim sipër kekut të pjekur. E shtrijmë mirë dhe e kthejmë në furrën e fikur, por ende të ngrohtë, për edhe 10-15 minuta të tjera.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pas kësaj, torta vendoset në frigorifer derisa të ftohet mirë.

  previous
  Turshi greke
  next
  Supë kremoze me kungull
  • 1,461 Views
  • 2 ore
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 200 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Baza:
  300 gr biskota të bluara
  100 gr gjalpë të shkrirë
  Për kremin:
  500 gr djathë ricotta
  4 vezë
  4.5 lugë gjelle sheqer
  1 lëng limoni
  Glazura:
  0.5 l ajke e thartë
  3-4 lugë gjelle sheqer
  1 sheqer vanilje

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Turshi greke
  next
  Supë kremoze me kungull