0 0
Tortë e purpurtë

Tortë e purpurtë

Ingredients

Adjust Servings:
Për petën:
300 gr biskota të bluara
80 gr gjalpë
1 gotë qumësht
Për kremin:
2 gota qumësht
½ gotë sheqer
20 gr xhelatinë
500 ml pana ëmbëlsirash
1 gotë ajkë të thartë/shtalpë
disa pika ekstrakt vanilje
lëng boronice
Cuisine:

  Në mos për shijen fantastike, këtë ëmbëlsirë do ta adhuroni edhe për ngjyrat e bukura. Provojeni!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 84 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Fillimisht bëni bashkë biskotat e bluara me gjalpën e qumështin. Nga masa e fituar bëjeni një petë, të cilën do ta shtroni në tavën adekuate.

  Step 2
  Mark as Complete

  Dy gota qumësht ziejini bashkë me gjysmë gote sheqer. Kur të marrë qumështi valë, shtoni 20 gr xhelatinë (të përgatitur sipas udhëzimeve në paketim).

  Step 3
  Mark as Complete

  500 ml pana ëmbëlsirash rrahini me mikser duke shtuar gradualisht qumështin e ftohur që më parë e keni përgatitur me xhelatinë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në këtë masë shtoni edhe një gotë shtalpë. Përziejini mirë, që të fitoni një masë homogjene.

  Step 5
  Mark as Complete

  Kremin e përgatitur ndajeni në tre pjesë të barabarta.

  Step 6
  Mark as Complete

  Në pjesën e bardhë shtoni disa pika ekstrakt vanilje. Në pjesën e dytë pak lëng boronice dhe në pjesën e tretë më shumë lëng boronice. (sasinë caktojeni vetë sipas dëshirës dhe varësisht se në çfarë nuancash i doni ngjyrat e kremit).

  Step 7
  Mark as Complete

  Para shërbimit, ëmbëlsirën ruajeni në frigorifer.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Çokollatë e djath- shije e përsosur
  next
  Ushqimet që s’duhet të mungojnë në frigoriferin tuaj
  • 84 Views
  • 2 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për petën:
  300 gr biskota të bluara
  80 gr gjalpë
  1 gotë qumësht
  Për kremin:
  2 gota qumësht
  ½ gotë sheqer
  20 gr xhelatinë
  500 ml pana ëmbëlsirash
  1 gotë ajkë të thartë/shtalpë
  disa pika ekstrakt vanilje
  lëng boronice

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Çokollatë e djath- shije e përsosur
  next
  Ushqimet që s’duhet të mungojnë në frigoriferin tuaj