0 0
Tortë Ferrero Rocher

Tortë Ferrero Rocher

Ingredients

6 vezë
200 gr sheqer
150 gr miell
50 gr niseshte
40 gr kakao
pak kanellë
5 gr pluhur pjekurinash
pak kripë
80 gr lajthi
1 luge receli ekstrakt vanilje
30 gr gjalpë
Për kremin:
400 gr pana ëmbëlsirash *hopla
100 gr lajthi
150 gr cokollatë gatimi
40 gr sheqer pluhur
5 luge gjelle perforcues per pana San Apart
Për dekorimin:
80 gr Nutella
50 gr cokollatë gatimi
100 gr djath mascarpone
Cuisine:

  Kjo është një ëmbëlsirë e vecantë, e cila me shijen e saj nuk do të lërë asnjëri indiferent. Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 893 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Rrahim të bardhën e vezëve me sheqer derisa të fitojmë një shkumë të fortë të bardhë (derisa të dyfishohet masa).

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastaj shtojmë një nga një të verdhët e vezëve, miellin, niseshten, pluhurin për pjekurina, kakaon, kanellën.

  Step 3
  Mark as Complete

  Përziejmë të gjitha mirë me tel kuzhine, duke u kujdesur që masa të mos humb në vëllim.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në fund shtojmë edhe gjalpën e shkrirë dhe 80 gr lajthi të bluara ( të cilat paraprakisht i kemi pjekur për 5 minuta dhe i kemi qëruar).

  Step 5
  Mark as Complete

  Brumi i fituar hidhet në tepsinë me formë të rrumbullakët, të përmasës 26 cm dhe piqet në furrën e parangrohur në 170 gradë për 30 minuta.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pastaj e bëjmë kremin. Sheqerin pluhur dhe lajthitë e bluara i bluajmë bashkë në blender. Shtojmë cokollatën e gatimit e cila paraprakisht është shkrirë me metodën banjomari. Përziejmë mirë të gjitha bashkë. Pas ftohjes së cokollatës, shtojmë edhe hoplën dhe 5 lugë gjelle përforcues të hoplës.

  Step 7
  Mark as Complete

  Petën e pjekur e ndajmë në 3 pjesë. Pastaj secila petë lyhet me kremin e përgatitur.

  Step 8
  Mark as Complete

  Kremi per dekor:

  80 gr djath mascarpone, 50 gr Nutella, kripë me maje të gishtave dhe 50 gr cokollatë gatimi i miksojmë mirë të gjitha. Me këtë masë e lyejmë të gjithë sipërfaqen e tortes.

  Zbukurimi sipas dëshirës.

  previous
  Kek me kungulleshka
  next
  Molla të karamelizuara
  • 893 Views
  • 1 hr
  • Vështirësia: Medium
  • 170

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  6 vezë
  200 gr sheqer
  150 gr miell
  50 gr niseshte
  40 gr kakao
  pak kanellë
  5 gr pluhur pjekurinash
  pak kripë
  80 gr lajthi
  1 luge receli ekstrakt vanilje
  30 gr gjalpë
  Për kremin:
  400 gr pana ëmbëlsirash *hopla
  100 gr lajthi
  150 gr cokollatë gatimi
  40 gr sheqer pluhur
  5 luge gjelle perforcues per pana San Apart
  Për dekorimin:
  80 gr Nutella
  50 gr cokollatë gatimi
  100 gr djath mascarpone

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Kek me kungulleshka
  next
  Molla të karamelizuara