0 0
Tortë Havana

Tortë Havana

Ingredients

Adjust Servings:
1 l qumësht
450 gr sheqer
500 ml ajkë e ëmbël
30 gr xhelatinë granulë
200 gr lajthi të pjekura
200 gr “napolitanka” me lajthi
Cuisine:

  Kënaquni me shijen e vecantë të kësaj ëmbëlsire të lehtë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 686 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një tenxhere vendosini 200 gr sheqer dhe shkrijini në temperaturë të ulët. Kujdesuni që të mos digjet.

  Step 2
  Mark as Complete

  Xhelatinën aktivizojeni me 10 lugë qumësht.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pjesën e mbetur të qumështit bashkojeni me sheqerin e mbetur dhe vendoseni të ziejë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pasi të ketë marrë valë, largojeni nga zjarri.

  Step 5
  Mark as Complete

  Tek xhelatina e aktivizuar shtoni pak qumësht të vluar e më pas xhelatinën hidheni tek qumështi i vluar.

  Step 6
  Mark as Complete

  Më pas këtë masë miksojeni me mikser derisa të homogjenizohet e lëreni të ftohet në temperaturë dhome (më pas mund ta vendosni në frigorifer edhe për një orë).

  Step 7
  Mark as Complete

  Masa duhet të jetë më e trashë se jogurti. Në një enë të posacme rraheni ajkën e ëmbël e më pas bashkojeni masën me xhelatinë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Sheqerin e ftohur troshiteni , shtojani lajthitë dhe napolitankat e më pas të gjitha këto bluajini trashë me blender.

  Step 9
  Mark as Complete

  Tavën me diametër 28 cm mbulojeni me folie e aty shtroni gjysmën e masës së bluar, sipër saj shtroni cerekun e mbushjes me qumësht e sipër shtroni sërish pjesën e bluar. Vazhdoni kështu deri në shpenzimin e të gjithë materialit.

  Step 10
  Mark as Complete

  Të mbuluar, lëreni në frigorifer gjatë gjithë natës. Të nesërmen kthejeni në anën e kundërt dhe shërbejeni.

  Step 11
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Lakër e re e mbushur
  next
  Pulë me patate në marinadë djegëse
  • 686 Views
  • 24 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 l qumësht
  450 gr sheqer
  500 ml ajkë e ëmbël
  30 gr xhelatinë granulë
  200 gr lajthi të pjekura
  200 gr “napolitanka” me lajthi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Lakër e re e mbushur
  next
  Pulë me patate në marinadë djegëse