0 0
Tortë Jaffa

Tortë Jaffa

Ingredients

Adjust Servings:
Për petën:
4 vezë
24 lugë sheqer
24 lugë vaj
24 lugë qumësht
24 lugë miell
1 pluhur pjekurinash
Për mbushjen:
5 lugë sheqer
1 gotë ujë
4 lugë reçel kajsie
1 portokall *i ngrirë
Cuisine:

  Nëse jeni nga personat që i duan biskotat Jaffa, atëherë po ndajmë me ju recetën për të gatuar ëmbëlsirën me të njëjtën shije.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,126 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Të gjithë përbërësit për petën miksojini mirë dhe kur të jetë krijuar një masë homogjene zbrazini në tavën e lyer me yndyrë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Piqeni në furrën e parangrohur në 220 gradë për afro 30 minuta.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pas pjekjes, petën lëreni të ftohet tërësisht.

  Step 4
  Mark as Complete

  Ndajeni për gjysmë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Njërën pjesë troshiteni.

  Step 6
  Mark as Complete

  Njëkohësisht përgatiteni mbushjen/fillin.

  Step 7
  Mark as Complete

  Në një tenxhere vendosini një gotë ujë me 5 lugë sheqer. Pas shkrirjes së sheqerit, shtoni 4 lugë me reç kajsie, petën e troshitur dhe portokallin e ngrirë e të grirë në rende.

  Step 8
  Mark as Complete

  Trazojini mirë të gjitha. Nëse ju duket mbushja e fortë, atëherë shtojini pak ujë dhe pak reçel derisa të fitoni një masë homogjene.

  Step 9
  Mark as Complete

  Këtë mbushje hidheni mbi petën e përgatitur të tortës. Sipër saj hidhni glazurë çokollate.

  Step 10
  Mark as Complete

  Dekorojeni me lajthi.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Koktej Caipiroska
  next
  Gjoks pule me perime
  • 1,126 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 220

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për petën:
  4 vezë
  24 lugë sheqer
  24 lugë vaj
  24 lugë qumësht
  24 lugë miell
  1 pluhur pjekurinash
  Për mbushjen:
  5 lugë sheqer
  1 gotë ujë
  4 lugë reçel kajsie
  1 portokall *i ngrirë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Koktej Caipiroska
  next
  Gjoks pule me perime