0 0
Tortë Jaffa

Tortë Jaffa

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
Për petën:
4 vezë
24 lugë sheqer
24 lugë vaj
24 lugë qumësht
24 lugë miell
1 pluhur pjekurinash
Për mbushjen:
5 lugë sheqer
1 gotë ujë
4 lugë reçel kajsie
1 portokall *i ngrirë
Kuzhina:

  Nëse jeni nga personat që i duan biskotat Jaffa, atëherë po ndajmë me ju recetën për të gatuar ëmbëlsirën me të njëjtën shije.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 784 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Të gjithë përbërësit për petën miksojini mirë dhe kur të jetë krijuar një masë homogjene zbrazini në tavën e lyer me yndyrë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqeni në furrën e parangrohur në 220 gradë për afro 30 minuta.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas pjekjes, petën lëreni të ftohet tërësisht.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Ndajeni për gjysmë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Njërën pjesë troshiteni.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Njëkohësisht përgatiteni mbushjen/fillin.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një tenxhere vendosini një gotë ujë me 5 lugë sheqer. Pas shkrirjes së sheqerit, shtoni 4 lugë me reç kajsie, petën e troshitur dhe portokallin e ngrirë e të grirë në rende.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Trazojini mirë të gjitha. Nëse ju duket mbushja e fortë, atëherë shtojini pak ujë dhe pak reçel derisa të fitoni një masë homogjene.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Këtë mbushje hidheni mbi petën e përgatitur të tortës. Sipër saj hidhni glazurë çokollate.

  Hapi 10
  E kam përfunduar këtë hap

  Dekorojeni me lajthi.

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Koktej Caipiroska
  i ardhshmi
  Gjoks pule me perime
  • 784 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 220

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  Për petën:
  4 vezë
  24 lugë sheqer
  24 lugë vaj
  24 lugë qumësht
  24 lugë miell
  1 pluhur pjekurinash
  Për mbushjen:
  5 lugë sheqer
  1 gotë ujë
  4 lugë reçel kajsie
  1 portokall *i ngrirë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Koktej Caipiroska
  i ardhshmi
  Gjoks pule me perime