0 0
Tortë Kapreze

Tortë Kapreze

Ingredients

Adjust Servings:
4 vezë
150 gr sheqer pluhur
150 gr çokollatë e zezë
200 gr bajame të bluara
130 gr gjalpë
Cuisine:

  Të gjithë kemi dëgjuar për ishullin Italian Kapri, por shumica nuk dimë për ëmbëlsirën më të famshme, që vjen pikërisht nga ky ishull- torta Kapreze.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 217 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Çokollatën e gjalpën shkrijini në avull duke përfituar një kremë të butë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastaj lëreni të ftohet.

  Step 3
  Mark as Complete

  Të kuqtë e vezëve ndajini nga të bardhët- këta të fundit rrahini me gjysmën e sheqerit pluhur derisa të fitoni një shkumë të fortë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Të kuqtë e vezëve rrahini me sheqerin e mbetur, shtojuni çokollatën e shkrirë e pastaj miksojini mirë të gjitha me shpejtësi të vogël.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtoni pastaj bajamet e bluara e masën përziejeni me lugë. Në fund shtoni edhe shkumën me vezë të bardha.

  Step 6
  Mark as Complete

  Edhe këtë përziejeni mirë me lugë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Masën e fituar zbrazeni në tepsinë e mbuluar me letër kuzhine dhe piqeni në furrën e parangrohur në 170 gradë për afro 30 minuta.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pas pjekjes dekorojeni me sheqer pluhur.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Gjellë me spinaq
  next
  Omëletë në furrë
  • 217 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Easy
  • 170

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  4 vezë
  150 gr sheqer pluhur
  150 gr çokollatë e zezë
  200 gr bajame të bluara
  130 gr gjalpë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Gjellë me spinaq
  next
  Omëletë në furrë