0 0
Tortë kremoze

Tortë kremoze

Ingredients

Adjust Servings:
Për petën:
6 vezë
8 lugë sheqer
100 ml vaj
100 ml qumësht
3 lugë kakao
8 lugë miell
1 pluhur pjekurinash
Për kremin:
1 l qumësht
5 lugë miell
1 puding vanilje
6 lugë sheqer
2 bustina sheqer vanilje
100 gr çokollatë e bardhë
125 gr margarinë
150 gr sheqer pluhur
Glazura:
100 gr çokollatë e zezë
50 gr margarinë
Plus:
200 ml qumësht i ftohtë
miell kokosi
Cuisine:

  Një ëmbëlsirë e thjeshtë, e shijshme dhe e ujshme që të shkrin në gojë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,532 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 180 gradë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Së pari rrahini të bardhët e vezëve, më pas shtoni edhe sheqerin e në fund edhe të kuqtë e vezëve.

  Step 3
  Mark as Complete

  Vazhdojeni rrahjen edhe për pak kohë e më pas shtoni të gjithë përbërësit e tjerë për petën.

  Step 4
  Mark as Complete

  Petën e fituar piqeni në furrën e parangrohur afro 40 minuta, lëreni të ftohet e më pas ndajeni përgjysmë, duke përfituar dy peta.

  Step 5
  Mark as Complete

  800 ml qumësht ziejini bashkë me sheqerin e sheqer vaniljen.

  Step 6
  Mark as Complete

  Në 200 ml qumësht hidheni miellin e pudingun e vaniljes e më pas përzierjen zbrazeni tek qumështi e vazhdoni zierjen.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pastaj largojeni nga zjarri, shtojani çokollatën e bardhë dhe trazojeni mirë masën derisa të shkrihet çokollata. Më pas, kremin lëreni të ftohet.

  Step 8
  Mark as Complete

  Në një enë rraheni margarinën me sheqerin pluhur e më pas këtë masë hidheni tek kremi i ftohur.

  Step 9
  Mark as Complete

  Njërën petë vendoseni në enën adekuate, hidhjani 100 ml qumësht të ftohtë e më pas lyejeni me kremin e përgatitur.

  Step 10
  Mark as Complete

  Sipër kremit hidheni petën tjetër e sërish lageni me qumësht të ftohtë. Tortën e përgatitur lëreni në frigorifer për një orë e më pas lyejeni anash me kremin e mbetur e spërkateni me kokos. Sipër saj hidheni glazurën e përgatitur.

  Step 11
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Tarta de queso La viña
  next
  Patate me spinaq
  • 1,532 Views
  • 2 hr
  • Serves 10
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për petën:
  6 vezë
  8 lugë sheqer
  100 ml vaj
  100 ml qumësht
  3 lugë kakao
  8 lugë miell
  1 pluhur pjekurinash
  Për kremin:
  1 l qumësht
  5 lugë miell
  1 puding vanilje
  6 lugë sheqer
  2 bustina sheqer vanilje
  100 gr çokollatë e bardhë
  125 gr margarinë
  150 gr sheqer pluhur
  Glazura:
  100 gr çokollatë e zezë
  50 gr margarinë
  Plus:
  200 ml qumësht i ftohtë
  miell kokosi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Tarta de queso La viña
  next
  Patate me spinaq