0 0
Tortë “Magjia e Zezë”

Tortë “Magjia e Zezë”

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
600 ml jogurt
3 gota miell miell
2 gota sheqer
1 gotë vaj
50 gr kakao
1 pluhur pjekurinash
20 gr sheqer vanilje
1 lugë caji sodë bikarbonë
250 gr cokollatë gatimi Për glazurë
20 gr gjalpë
200 ml ajkë për gatim
Kuzhina:

  Ju vijnë mysafirë dhe nuk keni ëmbëlsirë në shtëpi? C’është më e keqja, nuk ju kanë qëlluar as vezë?!
  Kemi një zgjidhje ideale për ju. Gatuani këtë tortë Me Shije dhe do të befasoni jo vetëm mysafirët e papritur. Provojeni!

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 2 163 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Furra ngrohet në 180 gradë. Të gjithë përbërësit miksohen mirë. Masa hidhet në tavën e rrumbullakët me dimension 30 cm, të cilën e kemi lyer me vaj dhe e kemi spërkatur me miell.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Torta piqet rreth 35-40 min.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Ndërkohë në zjarr të ngadaltë vendosim përbërësit për glazurën.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Glazura më pas ftohet pak dhe përzihet me mikser.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas glazura I hidhet sipër tortes së pjekur.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Torta lihet të ftohet, pritet në formën e deshiruar dhe shërbehet.

  i mëparshmi
  Tahini
  i ardhshmi
  Kek francez me mollë
  • 2 163 Pamje
  • 50 min
  • Servon 7
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180 grade

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  600 ml jogurt
  3 gota miell miell
  2 gota sheqer
  1 gotë vaj
  50 gr kakao
  1 pluhur pjekurinash
  20 gr sheqer vanilje
  1 lugë caji sodë bikarbonë
  250 gr cokollatë gatimi Për glazurë
  20 gr gjalpë
  200 ml ajkë për gatim

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Tahini
  i ardhshmi
  Kek francez me mollë