0 0
Tortë me arra

Tortë me arra

Ingredients

200 gr arra të bluara
200 gr sheqer
200 gr cokollatë gatimi
6 vezë
6 lugë gjelle troshka buke/galetë
Për salcën:
70 gr gjalpë
70 gr sheqer
70 gr cokollatë gatimi
Cuisine:

  Të kombinuarit e cokollatës me arra, gjithmonë na jep një rezultat fantastik. Provojeni!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,333 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Të bardhët e vezëve rrahini duke krijuar një krem të fortë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Të kuqtë rrahini bashkë me sheqerin e më pas shtojuni edhe galetën, arrat dhe cokollatën e shkrirë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Gradualisht shtoni tek kjo masë edhe kremin me të bardha të vesë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Masën e fituar zbrazeni në tavën adekuate.

  Step 5
  Mark as Complete

  Piqeni në furrën e parangrohur në 180 gradë për 30 minuta.

  Step 6
  Mark as Complete

  Derisa piqet ëmbëlsira, gjalpën shkrijeni në zjarr bashkë me sheqerin e cokollatën.

  Step 7
  Mark as Complete

  Salcën e cokollatës hidheni mbi tortën e nxehtë dhe lërini të ftohen bashkë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Pulë me kaperi
  next
  Krem vanilje me mjedra
  • 1,333 Views
  • 45 min
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  200 gr arra të bluara
  200 gr sheqer
  200 gr cokollatë gatimi
  6 vezë
  6 lugë gjelle troshka buke/galetë
  Për salcën:
  70 gr gjalpë
  70 gr sheqer
  70 gr cokollatë gatimi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pulë me kaperi
  next
  Krem vanilje me mjedra