0 0
Tortë me biskota

Tortë me biskota

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
500 gr biskota Petit Beurre
4 të kuq të vesë
6 lugë gjelle sheqer
4 lugë gjelle miell
500 ml qumësht
1 sheqer vanilje
1 lugë gjelle gjalpë
Plus:
qumësht *për zbutjen e biskotave
Kuzhina:

  Një tortë e shpejtë dhe e shijshme, e cila zakonisht hahet më shpejtë sesa që përgatitet.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 605 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Gjysmë litre qumësht vendosini në tenxhere bashkë me 4 lugë sheqer dhe gjalpën. Lërini të vlojnë bashkë të gjitha.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Të kuqtë e vesë trazojini me 2 lugë sheqer, miell dhe pak qumësht.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Në qumështin e nxehtë zbrazeni ngadalë masën me të kuqtë e vesë, duke e trazuar vazhdimisht. Ziejeni për afro 2 minuta. Lëreni të ftohet.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Biskotat kalojini në qumësht të nxehtë e më pas renditini në enën adekuate. Sipër biskotave shtroni kremin e përgatitur. Vazhdoni kështu derisa të shpenzohen të gjithë përbërësit.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Ëmbëlsirën e përgatitur mund ta dekoroni me ajkë të rrahur ëmbëlsirash ose me një krem të krijuar nga 4 të bardhët e mbetur të vesë.

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Patate me salcë shtalpe
  i ardhshmi
  Katrorka Lamington
  • 1 605 Pamje
  • 30 min
  • Servon 6
  • Vështirësia: e Lehtë

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  500 gr biskota Petit Beurre
  4 të kuq të vesë
  6 lugë gjelle sheqer
  4 lugë gjelle miell
  500 ml qumësht
  1 sheqer vanilje
  1 lugë gjelle gjalpë
  Plus:
  qumësht *për zbutjen e biskotave

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Patate me salcë shtalpe
  i ardhshmi
  Katrorka Lamington