0 0
Tortë me çokollatë

Tortë me çokollatë

Ingredients

Adjust Servings:
4 vezë
200 gr sheqer
400 gr miell
100 ml ujë
100 ml vaj
1/2 pluhur pjekurinash
4 lugë gjelle kakao
2 lëvore portokalli e grirë në rende
Filli:
700 ml qumësht
2 puding çokollate
1 cokollatë gatimi
250 gr margarinë
100 gr sheqer pluhur
1/4 e lugës kanellë
Glazura:
150 gr cokollatë gatimi
50 gr margarinë
150 gr djath mascarpone
Cuisine:

  Kjo tortë e shijshme mund të përgatitet për çdo rast. E shpejtë, e lehtë, Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,600 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Formojmë brumin për petë me të gjithë përëbërësit e mësipërm.

  Step 2
  Mark as Complete

  Peta piqet për 40 minuta në furrën e parangrohur në 175 gradë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pas pjekjes, brumin e ndajmë në dy pjesë. Petën e parë e lyejmë me fillin e parë. Sipër tij vendosim petën e dytë dhe mbi këtë të fundit glazurën e përgatitur.

  Step 4
  Mark as Complete

  Filli: Pudingu i çokollatës zihet bashkë me 700 ml qumësht. Pas zierjes ia shtojmë çokollatën për gatim. Në një enë tjetër rrahim 250 gr margarinë me 100 gr sheqer pluhur.
  Më pas të dy masat bashkohen dhe në fund u shtohet kanella.

  Step 5
  Mark as Complete

  Glazura:

  Të gjithë përbërësit për glazurën zihen bashkë në avull. Në fund glazura e përgatitur i hidhet sipër ëmbëlsirës.

  previous
  Sallatë ruse
  next
  Gjellë me presh
  • 1,600 Views
  • 1 hr
  • Serves 8
  • Vështirësia: Medium
  • 175 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  4 vezë
  200 gr sheqer
  400 gr miell
  100 ml ujë
  100 ml vaj
  1/2 pluhur pjekurinash
  4 lugë gjelle kakao
  2 lëvore portokalli e grirë në rende
  Filli:
  700 ml qumësht
  2 puding çokollate
  1 cokollatë gatimi
  250 gr margarinë
  100 gr sheqer pluhur
  1/4 e lugës kanellë
  Glazura:
  150 gr cokollatë gatimi
  50 gr margarinë
  150 gr djath mascarpone

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Sallatë ruse
  next
  Gjellë me presh