0 0
Tortë me cokollatë e vishnje

Tortë me cokollatë e vishnje

Ingredients

Adjust Servings:
200 gr arra të bluara
50 gr sheqer
150 gr gjalpë
100 gr cokollatë gatimi
2 lugë gjelle troshka buke/galetë
5 vezë
300 gr vishnje
Cuisine:

  Një ëmbëlsirë e shijshme pa miell, i gatuar me vishnje të konzervuara ose të freskëta është e duhura në prag të një fundjave.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,149 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Arrat bluajini dhe bashkojini me cokollatën e grirë në rende.

  Step 2
  Mark as Complete

  Të bardhët e vezëve ndani vecmas dhe miksojini duke krijuar një shkumë të bardhë e të trashë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Ndërkohë gjalpën e mbajtur në temperaturë dhome, trazojeni me sheqerin dhe shtojani të kuqtë e vezëve.

  Step 4
  Mark as Complete

  Tek përzierja e arrive me cokollatë shtoni troshkat e bukës e më pas këtë masë hidheni tek masa me vezë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtoni edhe të bardhët e rrahur të vezëve dhe trazojini bashkë të gjitha e më pas zbrazini në tavën e lyer me pak vaj e të spërkatur me miell.

  Step 6
  Mark as Complete

  Sipër brumit hidhni vishnjet.

  Step 7
  Mark as Complete

  Torta piqet në furrën e parangrohur në 180 gradë për 50 minuta.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pastaj ndaleni furrën dhe tortën lëreni të qëndrojë në furrën e ngrohur edhe 10 minuta të tjera.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Limonatë xhenxhefili
  next
  Koktej frutash
  • 1,149 Views
  • 60 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 180 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  200 gr arra të bluara
  50 gr sheqer
  150 gr gjalpë
  100 gr cokollatë gatimi
  2 lugë gjelle troshka buke/galetë
  5 vezë
  300 gr vishnje

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Limonatë xhenxhefili
  next
  Koktej frutash