0 0
Tortë me djath, kokos e cokollatë

Tortë me djath, kokos e cokollatë

Cuisine:

  Directions

  Share

  Për topthat e bardhë:

   

  250 gr krem djath

  50 gr sheqer pluhur

  2 të kuq të vezëve

  1 sheqer vanilje

  50 gr kokos

  4 lugë gjelle niseshte.

   

  Me këtë masë formoni 20-22 toptha. Duhet të keni parasysh që masa do të jetë shumë e butë, prandaj derisa e punoni, kalojeni në niseshte që të mos ngjis.

  Ndërsa nëse iu duket shumë e hollë, shtoni më shumë kokos.

  Topthat e formuar vendosini në letër kuzhine dhe lërini në frigorifer.

   

  Për petën:

  6 të bardhë vezësh

  5 lugë gjelle sheqer  (rrahini bashkë)

  4 të kuq të vezëve

  40 gr sheqer pluhur

  1 sheqer vanilje (gjithashtu rrahini e shtoni 100 gr cokollatë të shkrirë).

   

  Bashkojini të gjitha duke i përzier gradualisht. Shtoni pastaj edhe 2 lugë gjelle kakao, 2 lugë gjelle niseshte, ½ pluhur pjekurinash.

  Kallëpin me diametër 28 mbulojeni me letër pjekjeje.

  Topthat e përgatitur renditini në kallëpin e ëmbëlsirës e sipër tyre hidhni brumin e kaftë.

  Ëmbëlsirën piqeni për 30-40 minuta në furrën e parangrohur në 180 gradë ose varësisht nga furra.

  Ëmbëlsirën e nxehtë lyejeni me 100 gr cokollatë të shkrirë në zjarr të ulët – ku keni shtuar 3 lugë gjelle shtalpë, 1 lugë gjelle sheqer pluhur.

  Ju bëftë mirë.

   

  (Visited 69 times, 1 visits today)
  previous
  Verë e zier
  next
  Gjellë me spinaq
  • 69 Views
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Verë e zier
  next
  Gjellë me spinaq