0 0
Tortë me djathë

Tortë me djathë

Ingredients

Adjust Servings:
Për petën:
3 vezë
8 lugë gjelle miell
6 lugë gjelle sheqer
8 lugë gjelle vaj
1 pluhur pjekurinash
Për kremin:
200 ml ajkë të thartë/shtalpë
50 gr djath të njomë
5 lugë gjelle sheqer
1 puding vanilje
3 vezë
Cuisine:

  Një tortë e thjeshtë dhe e pazakonshme, e cila shkon jashtëzakonisht shumë me një filxhan kafeje ose çaji.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 667 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Vezët rrahini bashkë me sheqerin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtoni vajin dhe miellin e bërë bashkë me pluhurin për pjekurina. Brumin e fituar zbrazeni në tepsinë e lyer me yndyrë dhe të përmillur.

  Step 3
  Mark as Complete

  Më pas përgatiteni kremin. Vezët rrahini me sheqer, djath, pluhurin e pudingut dhe shtalpën.

  Step 4
  Mark as Complete

  Këtë masë hidheni mbi petën dhe të gjitha bashkë piqini në furrën e parangrohur në 180 gradë për 60 minuta.

  previous
  Sallatë orizi me salmon
  next
  Sallatë kremoze me qepë të njoma
  • 667 Views
  • 1 hr 15 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për petën:
  3 vezë
  8 lugë gjelle miell
  6 lugë gjelle sheqer
  8 lugë gjelle vaj
  1 pluhur pjekurinash
  Për kremin:
  200 ml ajkë të thartë/shtalpë
  50 gr djath të njomë
  5 lugë gjelle sheqer
  1 puding vanilje
  3 vezë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Sallatë orizi me salmon
  next
  Sallatë kremoze me qepë të njoma