0 0
Tortë me karrota

Tortë me karrota

Ingredients

Adjust Servings:
500 gr karrota
250 ml vaj
200 gr sheqer kafe
kanellë
175 gr miell
100 gr sheqer
100 gr arra
1 lugëz sodë bikarbonë
1/2 pluhur pjekurinash
4 vezë
Për kremin:
400 gr krem djath
200 ml pana ëmbëlsirash
200 gr sheqer pluhur
100 gr gjalpë
Cuisine:

  Një ëmbëlsirë e thjeshtë me krem jashtëzakonisht të shijshëm.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 282 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Karrotën grijeni në rende e shtojani arrat e grimcuara.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtoni miellin, pluhurin për pjekurina, sodën bikarbonë, kanellën e sheqerin.

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtoni vajin dhe vezët një nga një.

  Step 4
  Mark as Complete

  Masën ndajeni në dy pjesë dhe të dyja piqini në kallëpin adekuat në furrën e parangrohur në 175 gradë për 30 minuta.

  Step 5
  Mark as Complete

  Gjalpën e mbajtur në temperaturë dhome miksojeni e shtojani krem djathin, pananë për ëmbëlsira dhe sheqerin pluhur.

  Step 6
  Mark as Complete

  Miksojini mirë të gjitha derisa të fitoni një krem të fortë dhe me të lyejeni njërën petë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Sipër kremit hidhni edhe petën tjetër, ndërsa me kremin e mbetur lyejeni tortën.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Sallatë kremoze me qepë të njoma
  next
  Pulë me domate qershi
  • 282 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 175

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  500 gr karrota
  250 ml vaj
  200 gr sheqer kafe
  kanellë
  175 gr miell
  100 gr sheqer
  100 gr arra
  1 lugëz sodë bikarbonë
  1/2 pluhur pjekurinash
  4 vezë
  Për kremin:
  400 gr krem djath
  200 ml pana ëmbëlsirash
  200 gr sheqer pluhur
  100 gr gjalpë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Sallatë kremoze me qepë të njoma
  next
  Pulë me domate qershi