0 0
Tortë me krepa

Tortë me krepa

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
Për krepat:
100 gr miell
400 ml qumësht
80 gr gjalpë
50 gr sheqer
5 sheqer vanilje
5 vezë
Për salcën:
500 gr cokollatë gatimi
300 gr gjalpë
100 ml ajkë për gatim
1 lugë gjelle sheqer pluhur
Kuzhina:

  E shijshme, e thjeshtë dhe kremoze !

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 398 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Të bardhët ndajini nga të kuqtë e vezëve dhe rrahini mirë derisa të fitoni një shkumë të fortë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Gjalpën e mbajtur në temperaturë dhome rraheni bashkë me sheqerin e më pas shtojani të kuqtë e vezëve.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtoni edhe miellin e qumështin dhe këtë masë hidheni gradualisht tek masa me të bardhët e rrahur të vezëve.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Krepat piqini vetëm në një anë në tigan. Anën e papjekur të tyre lëreni të sistemuar sipër dhe spërkateni me sheqer vanilje.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Ndërkohë shkrijeni çokollatën bashkë me gjalpën, ajkën për gatim dhe sheqerin pluhur.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Secilën krepë lyejeni me këtë salcë e në fund pjesën e mbetur hidhjani sipër tortes me krepa.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëfshin mirë.

  i mëparshmi
  Pulë me kos dhe hudhra
  i ardhshmi
  Makarona me suxhuk
  • 398 Pamje
  • 45 min
  • Servon 4
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  Për krepat:
  100 gr miell
  400 ml qumësht
  80 gr gjalpë
  50 gr sheqer
  5 sheqer vanilje
  5 vezë
  Për salcën:
  500 gr cokollatë gatimi
  300 gr gjalpë
  100 ml ajkë për gatim
  1 lugë gjelle sheqer pluhur

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Pulë me kos dhe hudhra
  i ardhshmi
  Makarona me suxhuk