0 0
Tortë me krepa

Tortë me krepa

Ingredients

Adjust Servings:
Për krepat:
100 gr miell
400 ml qumësht
80 gr gjalpë
50 gr sheqer
5 sheqer vanilje
5 vezë
Për salcën:
500 gr cokollatë gatimi
300 gr gjalpë
100 ml ajkë për gatim
1 lugë gjelle sheqer pluhur
Cuisine:

  E shijshme, e thjeshtë dhe kremoze !

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 765 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Të bardhët ndajini nga të kuqtë e vezëve dhe rrahini mirë derisa të fitoni një shkumë të fortë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Gjalpën e mbajtur në temperaturë dhome rraheni bashkë me sheqerin e më pas shtojani të kuqtë e vezëve.

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtoni edhe miellin e qumështin dhe këtë masë hidheni gradualisht tek masa me të bardhët e rrahur të vezëve.

  Step 4
  Mark as Complete

  Krepat piqini vetëm në një anë në tigan. Anën e papjekur të tyre lëreni të sistemuar sipër dhe spërkateni me sheqer vanilje.

  Step 5
  Mark as Complete

  Ndërkohë shkrijeni çokollatën bashkë me gjalpën, ajkën për gatim dhe sheqerin pluhur.

  Step 6
  Mark as Complete

  Secilën krepë lyejeni me këtë salcë e në fund pjesën e mbetur hidhjani sipër tortes me krepa.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Pulë me kos dhe hudhra
  next
  Makarona me suxhuk
  • 765 Views
  • 45 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për krepat:
  100 gr miell
  400 ml qumësht
  80 gr gjalpë
  50 gr sheqer
  5 sheqer vanilje
  5 vezë
  Për salcën:
  500 gr cokollatë gatimi
  300 gr gjalpë
  100 ml ajkë për gatim
  1 lugë gjelle sheqer pluhur

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pulë me kos dhe hudhra
  next
  Makarona me suxhuk