0 0
Tortë me mollë

Tortë me mollë

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
250 gr sheqer
250 gr gjalpë
30 lugë gjelle miell
4 vezë
1 pluhur pjekurinash
4 molla
1 lëng limoni
Për shurupin:
3 lugë gjelle qumësht
3 lugë gjelle reçel kajsie
Kuzhina:

  Një tortë e shpejtë dhe jashtëzakonisht e shijshme.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 490 times, 2 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Gjalpën e zbutur në temperaturë dhome rraheni bashkë me sheqerin e më pas shtoni edhe vezët.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Gradualisht hidhni edhe miellin dhe pluhurin për pjekurina duke përfituar një brumë homogjen.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Brumin zbrazeni në tepsinë e lyer me yndyrë e të spërkatur me miell.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Mollët e qëruara, ndajini në thela dhe renditini mbi tortë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Mollët e qëruara, ndajini në thela dhe renditini mbi tortë.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas, torten piqeni në furrën e parangrohur në 200 gradë për 15 minuta. Pastaj temperaturën uleni në 160 gradë dhe vazhdojeni pjekjen edhe për 20 minuta të tjera.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Qumështin e bërë bashkë me reçel kajsie ziejeni derisa të shkrihet reçeli.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Këtë masë hidheni mbi tortë dhe lëreni të ftohet.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Curry me qiqrra
  i ardhshmi
  Speca të mbushur me kajmak
  • 490 Pamje
  • 50 min
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 200/160

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  250 gr sheqer
  250 gr gjalpë
  30 lugë gjelle miell
  4 vezë
  1 pluhur pjekurinash
  4 molla
  1 lëng limoni
  Për shurupin:
  3 lugë gjelle qumësht
  3 lugë gjelle reçel kajsie

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Curry me qiqrra
  i ardhshmi
  Speca të mbushur me kajmak