0 0
Tortë me mollë

Tortë me mollë

Ingredients

Për petën:
3 vezë
pak kripë
3 lugë gjelle ujë të vakët
75 gr sheqer
70 gr miell
70 gr niseshte
10 gr pluhur pjekurinash
Për mbushjen me molla:
5 molla
1 lëng limoni
400 ml lëng molle
45 gr niseshte
varësisht sa doni sheqer
kanellë
Për dekorimin:
400 ml ajkë e ëmbël
2 perforcues per pana San Apart
ose 1 lugë gjelle ekstrakt vanilje shkop vanilje
Cuisine:

  Një tortë shumë e shijshme dhe e veçantë, që do të befasojë të gjithë ata që e shijojnë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,491 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Fillimisht rrahim për 10 minuta vezët me sheqerin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Miellin dhe pluhurin për pjekurina i sitim bashkë. Shtojmë vezët dhe përziejmë gradualisht me lugë duke pasur kujdes që të mos humb vëllimi i vezëve.

  Step 3
  Mark as Complete

  Tava ku do të piqet ëmbëlsira duhet të jetë me diametër 26 cm. E shtrojmë me letër për pjekje dhe zbrazim në të brumin e përgatitur.

  Step 4
  Mark as Complete

  Brumi piqet në furrën e parangrohur në 175 gradë për 20 minuta. Pas pjekjes, peta ftohet tërësisht.

  Step 5
  Mark as Complete

  Njëkohësisht qërojmë mollët dhe i prejmë në kubikë të vegjël. Pastaj i vendosim në një tenxhere, shtojmë lëngun e mollës (nga i cili ndajmë 6 lugë gjelle anash, me të cilin trazojmë niseshten). Mollat zihen ngadalë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pas zierjes ua shtojmë sheqerin sipas dëshirës, kanellën dhe niseshten e trazuar. Vazhdojmë zierjen edhe pak minuta derisa të trashet masa.

  Step 7
  Mark as Complete

  Mollat e ziera kështu i vendosim mbi petën e pjekur të ëmbëlsirës. Ëmbëlsira sërish lihet të pushojë derisa të ftohet masa me mollë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pastaj, ajkën e bëjmë bashkë me shkopin e vaniljes. Nëse nuk keni shkop vanilje, mund të përdorni ekstrakt vanilje.

  Step 9
  Mark as Complete

  Masën miksojni mirë derisa të trashet ajka. Pastaj shtojani 2 pako përforcues ajke.

  Step 10
  Mark as Complete

  Këtë masë ia hedhim sipër ëmbëlsirës së ftohur.

  Step 11
  Mark as Complete

  Sipas dëshirës për zbukurim mund t’i hidhni çokollatë të grimcuar.

  Step 12
  Mark as Complete

  Para konsumimit, ëmbëlsira duhet ftohur mirë në frigorifer.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Antibiotik natyral kundër escheria coli
  next
  Ghoribas-biskota marokene me grizë
  • 1,491 Views
  • Vështirësia: Medium
  • 175 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Për petën:
  3 vezë
  pak kripë
  3 lugë gjelle ujë të vakët
  75 gr sheqer
  70 gr miell
  70 gr niseshte
  10 gr pluhur pjekurinash
  Për mbushjen me molla:
  5 molla
  1 lëng limoni
  400 ml lëng molle
  45 gr niseshte
  varësisht sa doni sheqer
  kanellë
  Për dekorimin:
  400 ml ajkë e ëmbël
  2 perforcues per pana San Apart
  ose 1 lugë gjelle ekstrakt vanilje shkop vanilje

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Antibiotik natyral kundër escheria coli
  next
  Ghoribas-biskota marokene me grizë