0 0
Tortë me spinaq e dredhëza

Tortë me spinaq e dredhëza

Cuisine:

  Një kombinim i pazakonshëm, por jashtëzakonisht i shijshëm.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 495 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Spinaqin shkrijeni dhe kullojeni mirë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Më pas bluajeni bashkë me vajin në blender, derisa të fitoni një krem.

  Step 3
  Mark as Complete

  Vezët dhe sheqerin miksojini mirë, shtojuni kremin e spinaqit, pak kripë, lëngun e limonit dhe miellin e përzier me pluhur pjekurinash.

  Step 4
  Mark as Complete

  Dy tava rrumbullake lyejini me pak gjalpë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Brumin ndajeni në dy pjesë dhe zbrazeni në tavat përkatëse. Piqeni për 15-20 minuta në furrën e parangrohur në 180 gradë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Fletët e xhelatinës vendosini në ujë të ftohtë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Të kuqtë e vezëve, sheqerin, sheqer vaniljen dhe qumështin rrahini derisa të shkumojnë me metodën banjomari.

  Step 8
  Mark as Complete

  Kur të arrijë temperaturën 82 gradë Celsius, kremin largojeni nga zjarri, shtojani xhelatinën e kulluar dhe trazojeni mirë derisa të shkrihet xhelatina dhe të ftohet kremi.

  Step 9
  Mark as Complete

  Pana për ëmbëlsira rrahet mirë. Pas ftohjes, në krem shtojmë edhe krem djathin. Më pas e shtojmë lehtas me spatula kuzhine edhe pananë e rrahur.

  Step 10
  Mark as Complete

  Petën bazë vendoseni në një kallëp torteje, lyejeni me kremin e përgatitur dhe sipër saj vendoseni petën tjetër. Pas kësaj petën shtypeni lehtas me dorë dhe tortën e përgatitur vendoseni në frigorifer që të frocohet.

  Step 11
  Mark as Complete

  Pas ftohjes, torten largojeni nga kallëpi, dekorojeni me flegra dredhëzash e kivish si dhe me gjethe menteje të freskët.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Qofte me speca
  next
  Lëng për përmirësimin e gjithë organizmit
  • 495 Views
  • 2 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 180 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Qofte me speca
  next
  Lëng për përmirësimin e gjithë organizmit